Inteligentne przystanki naładują telefon, czyli Gdynia staje się smart-citywww.gdynia.pl - 09-12-2019 15:33


Czekając na autobus w Gdyni można... naładować baterię w swoim telefonie! Zarząd Komunikacji Miejskiej Gdynia ustawił cztery inteligentne wiaty, które korzystają z paneli fotowoltaicznych - informuje portal www.gdynia.pl.

Nowoczesne smart-wiaty, jakie pojawiły się na czterech przystankach autobusowych w Gdyni są pierwszymi tego typu instalacjami w Polsce. Na ich dachach zamontowane są panele fotowoltaiczne, pobierające i magazynujące energię solarną.

Oprócz paneli, dzięki którym pasażerowie oczekujący na autobus będą mogli podładować swój telefon, wiaty wyposażone są również w e-papierowe ekrany z aktualizowanym na bieżąco rozkładem jazdy oraz oświetleniem adaptacyjnym reagującym nie tylko na obecność człowieka, ale również na panującą pogodę i porę dnia. Energia solarna sprawia, że wiaty są samowystarczalne i zeroemisyjne!

Wiaty działają na czterech przystankach autobusowych: Chylonia Centrum 03 (przy ulicy Kartuskiej), Morska – Estakada 04 (przy Estakadzie Kwiatkowskiego), skwer Kościuszki – InfoBox 04 (przy ulicy 10 Lutego) oraz Wybickiego 02 (przy ul. Świętojańskiej).