REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Inteligentny budynek to oszczędność. Jak przekonać do niego inwestora?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 05 mar 2014 17:00
Inteligentny budynek to oszczędność. Jak przekonać do niego inwestora?
fot. Fotolia

Systemy zarządzania inteligentnymi budynkami oferują ekonomiczną, energetyczną i środowiskową optymalizację oraz standaryzację procesów. Takie będą obiekty przyszłości.

REKLAMA

Rozwiązania inteligentnego budynku ułatwiają codzienną eksploatację obiektu, zwiększają komfort pracy i pozwolą na oszczędności związane z kosztami eksploatacyjnymi obiektu. Wprowadzają spójność i jakość. Tego typu budynki co raz częściej projektuje się w Polsce, choć do europejskich standardów „inteligentnego budynku” nadal polskim obiektom daleko.


Budynek inteligentny, to taki w którym zainstalowane systemy umożliwiają mu ich pełną optymalizację, ma maksymalną wydajność energetyczną i posiada odpowiednie parametry środowiskowe. Systemy zarządzania procesami są potrzebne zarówno w nowoczesnych budynkach, jak i w tych wybudowanych kilkanaście lat temu, gdzie wysokie koszty eksploatycyjne wymuszają ostatecznie ich modernizację.

Na rynku obecne „inteligentne rozwiązania” pozwalają na optymalizację wielu procesów odbywających się w budynkach biurowych, czy w obiektach przemysłowych. Codzienny monitoring danych na zintegrowanym systemie umożliwia szybką reakcję w razie awarii, analizę danych np. o wykorzystywaniu mediów i wprowadzenie potrzebnych zmian w celu jak najlepszej optymalizacji.

Inwestorowi często zależy na ograniczeniu kosztów związanych z nowo budowanym obiektem, zaś ”inteligentne rozwiązania” kosztują dodatkowo. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że budynek pozbawiony inteligentnego systemu zarządzania generuje wysokie koszty eksploatacyjne. Tańszy obiekt w inwestycji wiąże się często z wysokimi kosztami użytkowania. Tego zaś nie chce przyszły najemca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie