×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Interpelacja w sprawie rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego

  • Autor: PAP
  • 20 mar 2022 07:46
Interpelacja w sprawie rewitalizacji Kopca Powstania Warszawskiego
Tak ma wyglądać park pod Kopcem Powstania Warszawskiego, fot. mat. pras.

Wybiegi dla psów na kopcu Powstania Warszawskiego to jest pamięć o Powstaniu? – napisał w sobotę na Twitterze radny Warszawy Filip Frąckowiak. Jego zastrzeżenia wzbudzają plany rewitalizacji kopca zaakceptowane przez Urząd Miasta.

REKLAMA

Radny Warszawy i kustosz powstającego Muzeum Zimnej Wojny im. gen. Ryszarda Kuklińskiego Filip Frąckowiak w interpelacji skierowanej do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zwrócił się o wyjaśnienie planów umieszczenia w bezpośrednim sąsiedztwie Kopca Powstania Warszawskiego wybiegu dla psów. Przypomniał, że ze względu na usypanie kopca na warszawskim Mokotowie z gruzów zburzonego przez Niemców miasta, jest to jedno z najważniejszych i najbardziej symbolicznych miejsc pamięci o powstaniu z 1944 r. i poległych mieszkańcach stolicy. "W gruzach zniszczonego miasta znajdowały się prochy ludności cywilnej oraz walczących bohaterów. Opisany w mediach projekt uwłacza pamięci powstania warszawskiego" - napisał Filip Frąckowiak.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano na Czerniakowie w dzielnicy Mokotów z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go z inicjatywy kombatantów Armii Krajowej i ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego przy okazji 60. rocznicy wybuchu powstania w 2004 r. Na szczycie stoi kilkumetrowej wielkości znak Polski Walczącej z datą 1944. W kolejnych latach na kopcu w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpalane było Ognisko Pamięci. Płonęło przez 63 dni, tyle ile trwało powstanie.

W marcu 2019 r. Urząd Miasta rozstrzygnął konkurs na projekt rewitalizacji kopca. Zwyciężył w niej zespół pracowni topoScape oraz Archigrest. Na szczycie kopca ma powstać dwupoziomowa platforma widokowa, a Kotwica stanie na nowoczesnym postumencie. Schody biegnące na szczyt zostaną przebudowane i będą przywodzić na myśl powstańczą barykadę, a na specjalnych koszach rozmieszczone zostaną fragmenty ruin Warszawy. Wzdłuż nich prowadzić będzie ścieżka historyczna. Zagospodarowane zostanie także główne wejście do parku od ul. Bartyckiej, gdzie znajdzie się ekspozycja historyczna i lapidarium prezentujące gruzy zburzonego miasta. Dodatkowo planowane są nasadzenia 450 drzew parkowych i 8,5 tysiąca leśnych sadzonek. Pojawią się budki dla ptaków i nietoperzy.

"Wokół Kopca pojawią się strefy rekreacyjne z nowymi elementami tzw. małej architektury, a także place zabaw dostosowane dla dzieci w różnym wieku i strefa dla psów. Park zostanie doposażony w ławki, krzesła, stoły, stojaki rowerowe i ujęcia do mycia rąk. O niezwykłej przyrodzie Kopca opowiadać będzie ścieżka edukacyjna prowadząca wzdłuż porastających zwałowisko drzew, a nawet ich koron" - czytamy w prezentacji projektu przebudowy na stronie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

W 2021 r. na kopcu nie odbyła się uroczystość rozpalenia ogniska pamięci. Pomimo, że na Kopcu Powstania Warszawskiego nie toczyły się prace budowlane uroczystości przeniesione zostały do mokotowskiego Parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie