×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Inwestycja w Gliwicach za 200 mln zł gotowa. Centrum Przesiadkowe zostanie otwarte w grudniu

  • Autor: PAP
  • 24 sie 2022 09:57
Inwestycja w Gliwicach za 200 mln zł gotowa. Centrum Przesiadkowe zostanie otwarte w grudniu
fot. Unsplash

Powstające od dwóch lat w Gliwicach Centrum Przesiadkowe po północnej stronie dworca kolejowego jest niemal gotowe. Warta ok. 200 mln zł inwestycja ma zostać oddana do użytku w grudniu br.

REKLAMA

  • Centrum Przesiadkowe w Gliwicach jest niemal gotowe.
  • Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA.
  • Koszt prac to ok. 200 mln zł.
  • Do inwestycji Gliwice zdobyły 129,5 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich.
  • Planowany termin uruchomienia Centrum Przesiadkowego to grudzień tego roku.

Centrum Przesiadkowe, nazywane wcześniej przez miasto Zachodnią Bramą Metropolii, zlokalizowano na dawnych terenach kolejowych po północnej stronie gliwickiego dworca kolejowego. Ta jedna z największych tego typu inwestycji na południu Polski - skomunikowana z głównymi ulicami Tarnogórską i Toszecką - ma łączyć kolej, autobusy miejskie, regionalne i międzynarodowe, a także parkingi dla samochodów i rowerów.

Centrum przesiadkowe ma być częścią modernizowanego w Gliwicach systemu komunikacyjnego, którego drugim kluczowym elementem jest otwarty po remoncie w grudniu 2016 r. gliwicki dworzec kolejowy. Po południowej części dworca przebudowywane są okoliczne ulice, m.in. przelotowa ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Plac Piastów, będący dotąd węzłem autobusów miejskich.

Wszystkie nowe części inwestycji miały być gotowe do końca 2022 r. Umowę na budowę w ciągu dwóch lat centrum przesiadkowego miasto podpisało w sierpniu 2020 r. We wtorek gliwicki magistrat podsumował postępy robót.

Pod widocznym z daleka, pokrytym fotowoltaiką głównym zadaszeniem Centrum Przesiadkowego montowane są kamery i głośniki. Na peronach pojawiły się tablice systemu informacji pasażerskiej. W głównym budynku obsługi pasażerów zamontowano i sprawdzono urządzenia i instalacje. Na parterze i piętrze dobiegają końca prace malarskie. Zamontowano słupki do ładowania urządzeń elektronicznych.

W przeszklonym budynku pomocniczym (z pomieszczeniami przeznaczonymi pod wynajem) zakończono etap prób, rozruchów i pomiarów instalacji elektrycznej i sanitarnej. Pomieszczenia socjalne umeblowano i wyposażono w urządzenia sanitarne.

Przy obydwu wyjściach z nowego tunelu podziemnego ustawiono już szklane balustrady. Chodnik ruchomy (tzw. trawelator) w wyjściu nr 2 jest gotowy do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego. Przy murach oporowych wokół Centrum Przesiadkowego trwa montaż drewnianych okładzin. Dobiega też końca układanie płyt z betonu fotokatalitycznego. Zakończono montaż linek pod pnącza.

W górującej nad kompleksem Centrum Przesiadkowego odnowionej, zabytkowej wieży ciśnień zamontowano wszystkie meble. W otoczeniu wieży zakończono układanie instalacji podziemnych. Nadal toczą się prace projektowe związane z drugim historycznym obiektem na terenie Centrum Przesiadkowego - budynkiem dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b.

Widoczne są też postępy prac przy wewnętrznym układzie drogowym. Na całym obszarze Centrum Przesiadkowego trwa układanie warstwy ścieralnej. Zakończono montaż słupków antyterrorystycznych, instalowane są lampy uliczne i kamery zewnętrzne. Układane są chodniki.

Tę inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to ok. 200 mln zł. Do inwestycji Gliwice zdobyły 129,5 mln zł dotacji z Funduszy Europejskich. Planowany termin uruchomienia Centrum Przesiadkowego to grudzień tego roku.

Po południowej stronie dworca kolejowego przebudowywany jest układ drogowy. Zakończono roboty w ul. Na Piasku i na części ul. Berbeckiego, a także prace związane z budową połączenia ul. Okopowej z placem przed dworcem PKP oraz częścią placu dla autobusów w rejonie Placu Piastów. Kończy się układanie nawierzchni jezdni i chodników na ul. Zwycięstwa, pozostaje do ułożenia warstwa ścieralna w ciągu ul. Piwnej.

Prowadzone są także roboty na Placu Piastów, ul. Jagiellońskiej oraz w ciągu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego (na różnych odcinkach wyłączonych czasowo z ruchu), związane z przebudową infrastruktury podziemnej i stabilizacją podłoża pod dalsze warstwy konstrukcyjne jezdni. Inwestycję po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt to ponad 44 mln zł z budżetu miasta. Prace powinny się zakończyć w lipcu 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie