×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Inwestycja za ponad 164 mln zł w Krakowie. Na terenie huty powstanie zakład recyklingu tworzyw sztucznych

  • Autor: PAP
  • 28 lip 2022 15:32
Inwestycja za ponad 164 mln zł w Krakowie. Na terenie huty powstanie zakład recyklingu tworzyw sztucznych
fot. shutterstock

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie otrzymało ponad 133 mln zł wsparcia z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. Powstanie on na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira.

REKLAMA

  • MPO pozyskało ponad 133 mln zł z NFOŚiGW na budowę zakładu recyklingu tworzyw sztucznych.
  • Zakład powstanie na poprzemysłowych terenach dawnej huty im. Sendzimira w Krakowie.
  • Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 164,1 mln zł.

Jak poinformował NFOŚiGW w czwartkowym komunikacie, zakres projektu obejmuje budowę nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego zakładu recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych wraz z zapleczem administracyjnym oraz socjalnym. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 164,1 mln zł, z czego pożyczka udzielona przez NFOŚiGW wyniesie blisko 103,5 mln zł, a dotacja - 30 mln zł.

Projekt będzie realizowany w formule "zaprojektuj i wybuduj" na obszarze prawie 7 ha poprzemysłowych terenów dawnej Huty im. Sendzimira. Pierwsze wypłaty w ramach projektu planowane są od trzeciego kwartału 2022 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba cytowany w komunikacie przypomniał, że ogólnoeuropejska strategia w dziedzinie tworzyw sztucznych zakłada, że do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE będą nadawać się do recyklingu.

"Wszyscy wiemy, że już dziś powinniśmy z jednej strony ograniczać produkcję plastiku, a z drugiej - starać się jak największą jego część przetwarzać. Taką możliwość nowoczesnego recyklingu plastiku dostaje właśnie krakowskie MPO, dzięki udzielonej przez NFOŚiGW dotacji i pożyczce w kwocie ponad 133 mln zł" - podkreślił wiceszef resortu środowiska.

Wyraził on nadzieję, że "będzie to dobry wzór, projekt referencyjny dla kolejnych samorządów, które zechcą sięgać po wsparcie NFOŚiGW na inwestycje służące gospodarce o obiegu zamkniętym".

Jak ocenił wiceprezes NFOŚiGW Dominik Bąk, realizacja projektu wpisującego się w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ) zapewni bezpieczeństwo mieszkańcom Krakowa, środowisku naturalnemu, a jednocześnie pomoże utrzymywać konkurencyjność gospodarki komunalnej.

"Dla NFOŚiGW w takich projektach zawsze kluczowe są efekty - te ekologiczne - istotne dla ochrony środowiska, ale jednocześnie te ekonomiczne - pozwalające traktować odpady jako produkt domykający obieg materii w GOZ" - podkreślił przedstawiciel Funduszu.

Wyraził on uznanie dla zintegrowanej gospodarki odpadami komunalnymi prowadzonej w Krakowie, gdzie "w sposób komplementarny rozwijane są wszystkie procesy przetwarzania odpadów prowadzące do maksymalizacji recyklingu, jak też pełnego wykorzystania potencjału energetycznego odpadów resztkowych, przy jednoczesnym unikaniu nadmiernego obciążania mieszkańców".

Prezes MPO w Krakowie Henryk Kultys przypomniał, że stolica Małopolski od lat systematycznie wprowadza kolejne elementy Gospodarki Obiegu Zamkniętego, tworząc szczelny i skuteczny system zarządzania energią i surowcami, w tym odpadami. Od 2013 r. w mieście funkcjonuje Zintegrowany System Gospodarowania Odpadami Komunalnymi zarządzany przez spółkę gminną - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Jest on ukierunkowany na przetwarzanie odpadów komunalnych we własnych i gminnych instalacjach.

"Jest to jedna z przyczyn, dla których Kraków ma jeden z najwyższych poziomów recyklingu wśród dużych miast w Polsce" - ocenił prezes MPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie