×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak aranżacja biura wpływa na efektywność pracy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 maj 2014 12:55
Jak aranżacja biura wpływa na efektywność pracy
Jak aranżacja biura wpływa na efektywność pracy
Jak aranżacja biura wpływa na efektywność pracy
Jak aranżacja biura wpływa na efektywność pracy

Sukces na rynku jest możliwy dzięki rozwojowi technologii, efektywnej pracy zespołu, a także… aranżacji biura. Przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać korzyści związane z przygotowaniem stanowisk pracy, które są podporządkowane charakterowi wykonywanych zadań.

REKLAMA

Jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę Mikomax Smart Office, zdaniem 65 proc. respondentów wygląd i organizacja stanowiska pracy są ważne, ale tylko co piąty zgadza się ze stwierdzeniem, że jego obecne biuro wspiera go w efektywnym działaniu. Dla 85 proc. miejsce, w którym przebywają mogłoby lepiej odpowiadać na ich zawodowe potrzeby. Pojawiające się na rynku technologie i narzędzia pozwalają dopasować przestrzeń do potrzeb pracowników.

Nowe biura - smart office - staną się inteligentne, a korzystający z nich użytkownicy będą mogli się w większej mierze skoncentrować na zadaniach służbowych. Już teraz dostępne są systemy BMS ( z ang. Building Management Systems), które monitorują oświetlenie, ogrzewanie i wentylację pomieszczeń w budynku. Rozwiązanie to nie tylko przyczynia się do poprawy komfortu pracowników, ale także zmniejsza rachunki. Automatyczna regulacja światła pozwala zaoszczędzić do 75 proc. energii. 

Ponadto, na rynku dostępne są systemy, które pozwalają monitorować frekwencję w pracy. Noszą nazwę Indoor Positioning Systems i są stosowane m.in. w największych firmach z sektora telekomunikacyjnego. Pozwalają na identyfikację pracowników w przestrzeni biurowej. Technologie tego typu mogą zostać wdrożone w postaci aplikacji na smartfona, która np. włącza światła, gdy zatrudniony wejdzie do danego pomieszczenia lub zagasza, gdy je opuści.

Coraz popularniejszy staję się model pracy w systemie home-office. Badania CBRE dowodzą, że poziom wykorzystania stanowisk pracy rzadko przekracza 70 proc. W konsekwencji na świecie rozprzestrzeniają się koncepcje hot-deskingu czy desk-sharingu, zgodnie z którymi pracownicy nie mają przypisanych sobie stałych stanowisk. Wracając z konferencji lub z podróży służbowej zajmują to biurko, które jest akurat wolne. Prowadzi to do nowej interpretacji biura, które w przyszłości nie będzie miejscem wykonywania pracy przez 8 godzin, ale przestrzenią spotkań zespołu, w której powstają nowe pomysły i strategie działań. Nowe modele pracy prowadzą do zmniejszenia przestrzeni biurowej, co z kolei oznacza korzyści dla środowiska naturalnego. Mniejsze biura mogą oznaczać bowiem mniej zużytej energii i mniejszą produkcję odpadów.

- Wiele badań pokazuje, że biurka są użytkowane przez pracowników tylko w 40-50 proc. w ciągu jednego dnia pracy. Wspólne użytkowanie stanowiska pozwala zaoszczędzić powierzchnię, która może zostać wykorzystana w innym celu np. na przestrzeń, w której pracownicy będą mogli spędzić przerwę i zrelaksować się lub pomieszczenia przeznaczone do odbywania rozmów telefonicznych – zauważa Magdalena Czekaj, architekt wnętrz Mikomax Smart Office.

Biuro stanowi miejsce, gdzie powstają innowacyjne rozwiązania dla firm, dlatego powinno stymulować pracowników w tym procesie. Znani z niestandardowych siedzib „giganci IT”, urządzając przestrzeń pracy stawiają na kolor i kształt. Dominują żywe barwy np. pomarańczowy lub żółty a meble są w nietypowych kształtach. Często krzesła zastępowane są wygodnymi fotelami. Nie brakuje również kanap i sof. Wnętrze takiego biura przypomina restaurację lub mieszkanie, dzięki czemu pracownicy mogą czuć się swobodnie, co korzystnie wpływa na ich pomysłowość.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie