REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak będzie wyglądać Muzeum KL Plaszow

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2023 14:25
Jak będzie wyglądać Muzeum KL Plaszow
Fot. Muzeum KL Plaszow / materiały prasowe

Mieszkańcy, którzy chcą wiedzieć, jak ostatecznie będzie wyglądać Muzeum KL Plaszow w Krakowie, mogą przyjść na dziedziniec Muzeum Podgórza, gdzie prezentowane są wizualizacje terenu placówki. Prace budowlane mają zakończyć się w 2025 r.

REKLAMA

  • Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow zakończyło opracowanie części projektów wykonawczych i budowlanych dotyczących Szarego Domu, terenu po byłym KL Plaszow oraz Memoriału.
  • Do końca lutego można oglądać wizualizacje prezentowane na wystawie zorganizowanej w Muzeum Podgórza.

"Wiele osób zastanawiało się, jak będzie wyglądać muzeum, chciało zobaczyć wizualizacje. Plansze przedstawiające placówkę w przyszłości można już od dziś do końca lutego oglądać na wystawie na dziedzińcu Muzeum Podgórza. Wizualizacje będą też dostępne na naszej stronie internetowej. Bardzo cieszymy się, że możemy zaprezentować te projekty, że możemy się pochwalić zakończeniem ważnego etapu prac i przystąpić do kluczowych inwestycji budowlanych, które mamy nadzieję zakończyć w 2025 roku" - powiedziała w środę PAP Monika Bednarek, kierownik Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow w Krakowie.

To nowa, powołana w 2021 r. instytucja kultury współprowadzona przez miasto Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest ona wciąż w organizacji. Muzeum KL Plaszow obejmuje obszar 37 ha powierzchni byłego obozu.

Na wystawie na dziedzińcu Muzeum Podgórza można zobaczyć na planszach, jak ostatecznie będzie wyglądał teren nowego muzeum. Na podstawie projektu budowlanego Grupy Projektowej GPP zostały przygotowane projekty wykonawcze dla Memoriału (autor: BBC Best Building Consultants ), dla terenu po byłym KL Plaszow (autor: Grupa Projektowa GPP Borysław Czarakcziew i Sławomir Kogut) i dla Szarego Domu (autor: Biuro Projektów Piotr Wolarek).

Dotychczas w związku z przyszłymi pracami na działce wycięto ok. pół tysiąca drzew i krzewów. W zamian Zarząd Zieleni Miejskiej posadził prawie 300 drzew na sąsiednich działkach. Wykonano też prace hydroizolacyne przy fundamentach Szarego Domu, zabezpieczające piwnice przed wilgocią, wyremontowano dach tego obiektu. Zabezpieczono też studzienki na terenie poobozowym.

Dotychczas muzeum uzyskało zgodę na przebudowę Szarego Domu i terenu poobozowego oraz na budowę Memoriału. Ogłoszony został przetarg na budowę Memoriału - głównego budynku muzealnego, który jednak będzie poza terenem dawnego obozu. Architekci wykorzystali naturalne ukształtowanie terenu i zaprojektowali obiekt wtopiony w skarpę, ukryty pod ziemią, z widoczną jedynie elewacją frontową. Budynek Memoriału z terenem połączy tunel przechodzący pod ulicą Swoszowicką. Intencją projektantów było skupienie głównego ruchu odwiedzających miejsce pamięci od strony ulicy Kamieńskiego i odciążenie gęsto zabudowanych ulic Jerozolimskiej i Heltmana. Budowa Memoriału ma ruszyć w tym roku.

Również w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargów na zagospodarowanie terenu wokół Memoriału, terenu po byłym obozie i na roboty budowlane związane adaptacją Szarego Domu na cele muzealne.

W grudniu ub. roku placówka przedstawiła koncepcję wystawy stałej, która zajmie miejsce zarówno w Szarym Domu, jak i w Memoriale.

Gmina Miejska Kraków oraz MKiDN przeznaczyły 50 mln zł na inwestycje związane z budową muzeum.

Niemiecki nazistowski obóz Plaszow został założony w październiku 1942 r. na terenie dwóch cmentarzy żydowskich. Początkowo funkcjonował jako obóz pracy, a od stycznia 1944 r. został przekształcony w obóz koncentracyjny. Jego teren stale powiększano, z kilkunastu hektarów rozrósł się do 80 ha. Szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania KL Plaszow Niemcy więzili tam ok. 30-40 tys. osób, a zamordowali - ok. 5-6 tys. Prochy ofiar rozsypano na terenie obozu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie