×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak będzie wyglądać Muzeum Powstania Wielkopolskiego?

  • Autor: UM Poznań
  • 14 gru 2018 16:51
fot. Fotolia

Miasto Poznań ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku. Nowoczesny budynek stanie w historycznym miejscu - na wzgórzu św. Wojciecha.

REKLAMA

- To kolejna bardzo dobra wiadomość. Całkiem niedawno rozmawialiśmy o ogłoszeniu konkursu na koncepcję architektonczno-urbanistyczną nowej siedziby Teatru Muzycznego. Dzisiaj ogłaszamy konkurs dotyczący budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego. To świadczy o tym, że Poznań stawia na kulturę i dba o swoje dziedzictwo - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Zależy nam, aby pokazać poznaniakom, Wielkopolanom i wszystkim Polakom doniosłość Powstania Wielkopolskiego, podkreślić jego rangę w historii naszego państwa. Wiedza o tym wydarzeniu i jego skutkach jest dalece niezadowalająca, chcemy też to zmienić - dodaje zastępca prezydenta Poznania.

Ekspozycja, którą możemy oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego upamiętnia największy zwycięski zryw w historii Polski. W budynku Odwachu na Starym Rynku, z powodu braku miejsca, nie można pomieścić, a tym bardziej zaprezentować wszystkich pamiątek historycznych. Tych przybywa. Dzięki finansowemu wsparciu miasta, muzeum mogło zakupić kolejne eksponaty. Do tego dochodzą darowizny od osób prywatnych.

- Odwach pęka w szwach. Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich chętnych. Po drugie, do utrwalenia ważnego depozytu historycznego niezbędne są muzea, o czym świadczy przykład Muzeum Powstania Warszawskiego. Konkurs jest pewnym kamieniem milowym. Jesteśmy szczęśliwi, że ten kamień milowy został już postawiony - zauważa Tomasz Łęcki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego stanie na Wzgórzu św. Wojciecha - na miejskiej działce o powierzchni 1 ha, w sąsiedztwie ulic Księcia Józefa i Północnej. Budynek będzie zajmował pow. 10 tys. m.kw. Konkurs, ogłoszony 10 grudnia, obejmuje koncepcję architektoniczno-urbanistyczną nowej siedziby muzeum oraz zagospodarowanie parku, znajdującego się w sąsiedztwie.

Organizatorom konkursu zależy, aby wizja tego miejsca uwzględniała nie tylko jego walory wizualne i funkcjonalno-użytkowe, ale też aspekt historyczny. W sąsiedztwie przyszłego muzeum znajduje się bowiem także kościół Św. Wojciecha z kryptą zasłużonych Wielkopolan, kościół i klasztor Karmelitów Bosych, cmentarz zasłużonych Wielkopolan, pomnik Armii Poznań, a niedaleko także Cytadela.

- Obok znajduje się także Stara Rzeźnia, która niebawem będzie poddana rewitalizacji oraz tereny przy Dworcu Garbary, gdzie realizowany będzie drugi etap trasy tramwajowej na Naramowice. Przestrzeń, w której będzie się znajdować nowa siedziba muzeum, podlegała intensywnym przeobrażeniom. Liczymy, że w efekcie powstanie inwestycja, która będzie szanowała walory historyczne i stanie się wyznacznikiem najlepszych wartości architektonicznych współczesnego świata - mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.

Konkurs jest dwuetapowy. Wnioski, wraz z portfolio, mogą składać wszyscy zainteresowani projektanci i architekci. Osoby, spełniające warunki konkursu, zostaną zaproszone do pierwszego etapu, w ramach którego przedstawią wizję i koncepcję przyszłego budynku muzeum. Do drugiego etapu zakwalifikują się kandydaci z największą liczbą punktów. Łączny planowany koszt realizacji pracy konkursowej nie powinien przekroczyć kwoty 105 mln zł. Zgłoszenie będą przyjmowane do 22 stycznia (do godz. 15).

Prace oceniać będą architekci, nie tylko z Poznania, ale też innych rejonów Polski i zagranicy. W składzie Sądu Konkursowego zasiądzie też dyrekcja muzeum, miejscy urzędnicy i konserwator zabytków.

- W jury zasiada także syn powstańca wielkopolskiego. Świadczy to o tym, że podejdziemy do tego tematu również emocjonalnie. Liczymy, że powstanie wspaniały projekt, który będzie pokazywał historię naszego miasta i regionu - mówi Jędrzej Solarski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 70 tys. zł, drugiego - 35 tys. zł, a trzeciego - 25 tys. zł. Dodatkowo zwycięzca będzie mógł uczestniczyć w opracowaniu dokumentacji, na podstawie której ogłoszony zostanie konkurs na projekt nowej siedziby.

Zwycięska praca będzie też stanowić podstawę dla konkursu na projekt ekspozycji stałej Muzeum. Wystawa tam prezentowana ma przybliżać historię powstania nie tylko w aspekcie militarnym. Ekspozycja będzie opowiadać również o postawach obywatelskich i dojrzałości myśli politycznej oraz skuteczności dyplomatycznej. Ukazany też zostanie wpływ zrywu Wielkopolan na odzyskanie przez Polskę niepodległości, zaprezentowane będą formy pamięci o powstaniu i losy jego uczestników.

Wystawa stała będzie zajmować jedną trzecią powierzchni budynku. W pozostałej części znaleźć się mają sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia.

Nowe muzeum ma kosztować około 150 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstępnie zadeklarowało finansowe wsparcie inwestycji. Zaplanowano, że prace budowlane będą mogły rozpocząć się w 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie