×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak deweloperzy korkują Warszawę przy wsparciu miejskich urzędników

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 28 cze 2018 14:25
  • Aktualizacja: 28 cze 2018 14:28
fot. Piotr Waniorek

W Warszawie zaroiło się od nowych biurowców i... miejsc parkingowych. Tysiące nowo powstałych miejsc postojowych prowadzi do korkowania się centrum miasta.

REKLAMA

Przez ostatnie lata Warszawa osiągała bardzo wysoki poziom inwestycji biurowych. W 2006 r. oferowała około 2,8 mln m2 powierzchni biurowej, a obecnie jest to już około 5,3 mln mkw. Dostrzegając zagrożenia z tym związane, 10 października 2006 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę, ograniczającą liczbę dozwolonych miejsc parkingowych w nowych projektach biurowych. Pracownicy biur, za sprawą ograniczonego dostępu do parkingów, mieli przesiąść się z samochodów osobowych do transportu publicznego.

Uchwała okazała się jednocześnie ukłonem w stronę deweloperów, którzy otrzymali możliwość budowy, w ścisłym otoczeniu centrum, gigantycznych parkingów. Jednak nawet liberalne dla inwestorów limity miejsc parkingowych zostały zignorowane i przekroczone. W efekcie deweloperzy rekordziści przekraczają i tak archaiczne założenia uchwały z 2006 r. nawet o 150 proc.

Według analizy Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy, wśród największych inwestycji, które przyczyniają się do paraliżu komunikacyjnego Warszawy, są VARSO (deweloper HB Reavis) oraz Warsaw Spire (deweloper Ghelamco).

– Inwestycje te znacząco łamią regulacje miasta stołecznego Warszawy dotyczące liczby miejsc parkingowych w biurowcach: Varso o około 60 proc., a Warsaw Spire o około 20 proc. Obie firmy mają zresztą za nic regulacje miejskie - prawie wszystkie ich inwestycje łamią uchwałę Rady Warszawy z 2006 r. i doprowadzają stolicę do paraliżu komunikacyjnego – podkreśla Cezary Holdenmajer z Centrum Monitoringu Rozwoju Warszawy.

Przeczytaj więcej: Jak deweloperzy korkują Warszawę przy wsparciu miejskich urzędników

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie