Jak dziś projektuje się biurowce? „Zetki” oczekują budynków naszpikowanych technologiamipropertydesign.pl - 26-04-2019 11:10


Wraz z nadejściem rynku pracownika zmieniło się podejście do projektowania budynków biurowych. Dużo większą wagę przykłada się do zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników - przyznaje Agnieszka Szczepaniak, architekt i dyrektor ds. rozwoju i PR AP Szczepaniak.

Jak mówi Agnieszka Szczepaniak, od bryły budynku po ukształtowanie i wyposażenie poszczególnych pięter, przestrzenie mają zachęcać do interakcji i wspólnego spędzania czasu. Muszą też oferować miejsca ciszy i samodzielne stanowiska pracy, ale udział tych ostatnich w ogólnym metrażu powierzchni biurowej z roku na rok maleje.

- Branża podąża też w kierunku obiektów wielofunkcyjnych, w których część biurowa równoważyć będzie się z rozrywkową, handlową czy służącą relaksowi. Przemieszanie funkcji wpływa na lepsze samopoczucie pracowników tzw. wellbeing - zauważa architektka.

Dodaje, że nacisk jest i będzie kładziony na zieleń, stąd zielone dachy, elewacje, tarasy przeznaczone do użytku pracowników. - Z powrotem do natury wiąże się inna tendencja: projektowanie z zastosowaniem naturalnych lub podobnych do naturalnych materiałów. Tutaj prym wiodą cegła, aluminium, beton, szkło i drewno – stosowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków - mówi.

Podsumowuje, że na projektowanie biurowców wpływa też pokolenie urodzone w latach 1996-2000, wkraczające na rynek pracy. - „Zetki” oczekują budynków naszpikowanych technologiami. Chcą najnowocześniejszych urządzeń, pozwalających im na mądrzejszą, szybszą i efektywniejszą pracę. Należą do nich wysuwane ekrany, stacje ładowania bezprzewodowego, elementy wyposażenia sterowane smartfonem oraz środowisko panujące wewnątrz (oświetlenie, wilgotność powietrza, temperatura) automatycznie dostosowujące się, tak by zapewnić optymalne warunki do pracy i odpoczynku - wyjaśnia.