Trwa kolejna edycja programu dotacyjnego m.st. Warszawy na remonty stołecznych obiektów zabytkowych.
W siedzibie Stołecznego Konserwatora Zabytków przy ul. Nowy Świat 18/20 dostępna jest broszura (w wersji papierowej) pt.: “Dotacje. O czym właściciel zabytku powinien wiedzieć. Praktyczny poradnik”, Wyjaśnia ona krok po kroku procedurę i zawiera praktyczne wskazówki dla wnioskodawców.
W poradniku można znaleźć ważne informacje jak wypełnić wniosek, jakie dokumenty należy załączyć, jak wyglądają poszczególne etapy oceny wniosku, przyznania dotacji, a następnie jej rozliczenia. Wnioski o dotacje można składać do 31 stycznia 2019 r. W tym roku obowiązuje nowy formularz wniosku. Można go pobrać w formie edytowalnej ze strony internetowej BSKZ lub bezpośrednio w siedzibie biura.
- Wysokość miejskiego dofinansowania wynosi od 50 do blisko 90 procent kosztów inwestycji – przypomina Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. - Dzięki dotacjom w zabytkowych kościołach, kamienicach, fortach czy na cmentarzach są wykonywane prace, które zapobiegają ich degradacji oraz eksponują ich historyczne walory.
Dotacje i warunki ich otrzymania były także tematem spotkania jakie odbyło się w połowie grudnia ubiegłego roku w Pałacu Kultury i Nauki z właścicielami i administratorami obiektów wpisanych do rejestru zabytków i do gminnej ewidencji.
Dzięki dotacjom pięknieje Warszawa
W 2017 r. i 2018 r. pracownicy stołecznego ratusza prowadzili szkolenia w kilku dzielnicach, na Bielanach, Mokotowie, Ochocie, Pradze-Południe, Pradze-Północ, Woli oraz w Śródmieściu i Włochach.
Warszawa od lat wspiera właścicieli obiektów zabytkowych przyznając dotacje na prace konserwatorskie i roboty budowlane. W 2018 r. po raz pierwszy dotacje zostały udzielone na remont obiektów znajdujących się nie tylko w rejestrze, ale także w ewidencji zabytków na łączną sumę 30 mln zł. Remont prowadzony zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej to nie lada wyzwanie dla właściciela obiektu. Prace muszą być prowadzone przez profesjonalne zespoły, przy użyciu specjalistycznych materiałów. Wszystko to znacznie podnosi koszty konserwacji i remontów w porównaniu z pracami prowadzonymi w zwykłych budynkach. Od dwóch lat organizowane są także wycieczki dla mieszkańców, podczas których mogą obejrzeć rezultaty przeprowadzonych remontów.
Właściciel Autorska Pracownia Architektury HUBKA
Założyciel, Główny Projektant Massive Design
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.