
Centrum Otwocka, dookoła chaotyczna i zaniedbana zabudowa. Ta inwestycja ma być impulsem do zmian w mieście. Pracowni MFRMGR Architekci zależy, aby projekt udowodnił, że każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać w Otwocku. Architekci w przewrotny sposób inspirowali się "Świdermajerami".
Otwock to niegdyś uznana podwarszawska miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa, ze wspaniałą historią i kulturą. Z uwagi na jej mikroklimat i zieleń, kiedyś modnie było mieszkać lub posiadać tam swój majątek. Otwock kojarzył się z wypoczynkiem, spokojem i dobrą opieką medyczną. Miasteczko było świetnie skomunikowane linią kolejową z Warszawą oraz innymi miejscowościami. Przepływająca przez miasto urokliwa rzeka Świder oferowała w gorące letnie dni wiele możliwości rekreacji.
W Otwocku powstał i rozwinął się styl architektoniczny potocznie nazwany "Świdermajerem". Jego twórcą był znany mieszkaniec Otwocka rysownik i ilustrator Michał Elwiro Andriolli. I właśnie ulicę, przy której powstaje inwestycja "Dom Uniwersalny" spod kreski warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci, nazwano jego imieniem. Jest to ścisłe centrum. Działka znajduje się niedaleko dworca i tętniącego życiem bazaru.
Obecnie otoczenie inwestycji jest zdegradowane przestrzennie i estetycznie. Dookoła istnieje chaotyczna i zaniedbana zabudowa. Gdzieniegdzie typowe nowowybudowane budynki mieszkalne mieszają się z przebudowanymi i rozbudowanymi starymi zabudowaniami oraz rozpadającymi się barakami.
Nasz projekt z założenia ma stać się zarówno impulsem do zmian centrum Otwocka, jak i podniesienia rangi Otwocka jako miasta. Chcielibyśmy, aby stał się symbolem tego, że w mieście każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać – szczególnie młodzi ludzie. Zależało nam też na tworzeniu nowych dobrych relacji sąsiedzkich w budynku wielorodzinnym w jakościowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie – podkreśla Michał Gratkowski, partner i architekt, MFRMGR Architekci.
Projekt "Dom uniwersalny" znajduje się w dobrze skomunikowanym centralnym punkcie i łatwo do niego dotrzeć. - Jest w pewnym sensie kontrastem, jeśli chodzi o funkcję obiektu do rozpoczętych i zakończonych wspaniałych rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych – dodaje architekt.
Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, architekci chcieli dać sygnał, że i centrum Otwocka się rozwija i zmienia.
W sposób przewrotny i delikatny inspirowaliśmy się "Świdermajerami". Balkony obiektu potraktowaliśmy jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę, poza ozdobami w postaci ażurowych drewnianych przesłon, budynek jest pozbawiony widocznego detalu. Jest ascetyczny w formie i kolorze – opowiada Michał Gratkowski.
Obiekt łączy w sobie funkcję mieszkalną i usługową jest częściowo nowoczesną formą, która sprzęga się elewacja “starego” odnowionego istniejącego od dziesięcioleci budynku drewnianego. - To wszystko tworzy mocną, ale i intrygująca kompozycję – nadmienia architekt.
Zarówno skala obiektu, jak i miks funkcji stanowiła dla architektów spore wyzwanie. W przeszklonym parterze obiektu znajdują się miejsca na usługi kulturalne np: księgarnię lub kawiarnię. W parterze drewnianej części, architekci zaplanowali inne usługi np. księgowość, piekarnię rzemieślniczą lub lodziarnię. Na wyższych piętrach zaprojektowali funkcjonalne mieszkania z "werandami" do których możemy łatwo dostać się klatką schodową umieszczoną pośrodku założenia lub windą. Udogodnieniem dla wszystkich ma być podziemny garaż.
Natomiast, od strony podwórka, architekci umieścili zazieleniony dziedziniec dostępny dla wszystkich mieszkańców. – Zakładamy, że na werandach w zaprojektowanych przez nas donicach pojawi się zieleń, kwiaty i pnący bluszcz. Gdzieniegdzie hamaki i oczywiście uśmiechnięci mieszkańcy – przekonuje architekt.
………..
Nazwa projektu: Dom uniwersalny
Funkcja: budynek mieszkaniowo usługowy
Autorzy projektu: MFRMGR Architekci (zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak)
Wizualizacje: Aesde.com
Inwestor - Landmark
Zakończenie inwestycji: 2022/2023
Powierzchnia użytkowa – 1557,3 mkw.
Lokalizacja - ul. Andriolliego 10, Otwock koło Warszawy, Polska
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci