×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak Otwock, to Świdermajer. Tym razem w przewrotnym wydaniu spod kreski warszawskich architektów  

  • Autor: oprac. AL, PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 25 lis 2022 09:11
  • Zaktualizowano: 25 lis 2022 09:15
Jak Otwock, to Świdermajer. Tym razem w przewrotnym wydaniu spod kreski warszawskich architektów   
W Otwocku powstaje jeden z najnowszych projektów warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci: Dom Uniwersalny, fot. MFRMGR Architekci / wizualizacje: Aesde.com

Centrum Otwocka, dookoła chaotyczna i zaniedbana zabudowa. Ta inwestycja ma być impulsem do zmian w mieście. Pracowni MFRMGR Architekci zależy, aby projekt udowodnił, że każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać w Otwocku. Architekci w przewrotny sposób inspirowali się "Świdermajerami".

REKLAMA

  • W Otwocku powstaje jeden z najnowszych projektów warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci.
  • Ta inwestycja ma być impulsem do zmian w mieście.
  • Michał Gratkowski, MFRMGR Architekci: "Nasz projekt z założenia ma stać się zarówno impulsem do zmian centrum Otwocka, jak i podniesienia rangi Otwocka jako miasta".

Otwock to niegdyś uznana podwarszawska miejscowość sanatoryjno-uzdrowiskowa, ze wspaniałą historią i kulturą. Z uwagi na jej mikroklimat i zieleń, kiedyś modnie było mieszkać lub posiadać tam swój majątek. Otwock kojarzył się z wypoczynkiem, spokojem i dobrą opieką medyczną. Miasteczko było świetnie skomunikowane linią kolejową z Warszawą oraz innymi miejscowościami. Przepływająca przez miasto urokliwa rzeka Świder oferowała w gorące letnie dni wiele możliwości rekreacji.

Architekci w przewrotny sposób inspirowali się
Architekci w przewrotny sposób inspirowali się

W Otwocku powstał i rozwinął się styl architektoniczny potocznie nazwany "Świdermajerem". Jego twórcą był znany mieszkaniec Otwocka rysownik i ilustrator Michał Elwiro Andriolli.  I właśnie ulicę, przy której powstaje inwestycja "Dom Uniwersalny" spod kreski warszawskiej pracowni MFRMGR Architekci, nazwano jego imieniem. Jest to ścisłe centrum. Działka znajduje się niedaleko dworca i tętniącego życiem bazaru.

Impuls do zmian w centrum Otwocka

Obecnie otoczenie inwestycji jest zdegradowane przestrzennie i estetycznie. Dookoła istnieje chaotyczna i zaniedbana zabudowa. Gdzieniegdzie typowe nowowybudowane budynki mieszkalne mieszają się z przebudowanymi i rozbudowanymi starymi zabudowaniami oraz rozpadającymi się barakami. 

Nasz projekt z założenia ma stać się zarówno impulsem do zmian centrum Otwocka, jak i podniesienia rangi Otwocka jako miasta. Chcielibyśmy, aby stał się symbolem tego, że w mieście każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać – szczególnie młodzi ludzie. Zależało nam też na tworzeniu nowych dobrych relacji sąsiedzkich w budynku wielorodzinnym w jakościowo zaprojektowanym i wykonanym obiekcie – podkreśla Michał Gratkowski, partner i architekt, MFRMGR Architekci.

Projekt "Dom uniwersalny" znajduje się w dobrze skomunikowanym centralnym punkcie i łatwo do niego dotrzeć. - Jest w pewnym sensie kontrastem, jeśli chodzi o funkcję obiektu do rozpoczętych i zakończonych wspaniałych rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych – dodaje architekt.

 Pracowni MFRMGR Architekci zależy na tym, aby ich projekt udowodnił, że każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać w Otwocku, fot. mat. arch.
Pracowni MFRMGR Architekci zależy na tym, aby ich projekt udowodnił, że każdy może ciekawie i wygodnie mieszkać w Otwocku, fot. mat. arch.

Tym projektem w tak eksponowanym w mieście miejscu, architekci chcieli dać sygnał, że i centrum Otwocka się rozwija i zmienia.

Świdermajer w przewrotnym wydaniu

W sposób przewrotny i delikatny inspirowaliśmy się "Świdermajerami". Balkony obiektu potraktowaliśmy jak ażurowe werandy, gdzie za przesłonami lokatorzy mogliby odpoczywać po pracy lub obserwować zmieniającą się okolicę,  poza ozdobami w postaci ażurowych  drewnianych przesłon, budynek jest pozbawiony widocznego detalu. Jest ascetyczny w formie i kolorze – opowiada Michał Gratkowski.

Obiekt łączy w sobie funkcję mieszkalną i usługową jest częściowo nowoczesną formą, która sprzęga się elewacja “starego” odnowionego istniejącego od dziesięcioleci budynku drewnianego. - To wszystko tworzy mocną, ale i intrygująca kompozycję – nadmienia architekt.

Miks funkcji

Zarówno skala obiektu, jak i miks funkcji stanowiła dla architektów spore wyzwanie. W przeszklonym parterze obiektu znajdują się miejsca na usługi kulturalne np: księgarnię lub kawiarnię. W parterze drewnianej części, architekci zaplanowali inne usługi np. księgowość, piekarnię rzemieślniczą lub lodziarnię. Na wyższych piętrach zaprojektowali funkcjonalne mieszkania z "werandami" do których możemy łatwo dostać się klatką schodową umieszczoną pośrodku założenia lub windą. Udogodnieniem dla wszystkich ma być podziemny garaż.

Zarówno skala obiektu, jak i miks funkcji stanowiła dla architektów spore wyzwanie, fot. MFRMGR Architekci
Zarówno skala obiektu, jak i miks funkcji stanowiła dla architektów spore wyzwanie, fot. MFRMGR Architekci

Natomiast, od strony podwórka, architekci umieścili zazieleniony dziedziniec dostępny dla wszystkich mieszkańców. – Zakładamy, że na werandach w zaprojektowanych przez nas donicach pojawi się zieleń, kwiaty i pnący bluszcz. Gdzieniegdzie hamaki i oczywiście uśmiechnięci mieszkańcy – przekonuje architekt.

………..

Nazwa projektu: Dom uniwersalny

Funkcja: budynek mieszkaniowo usługowy

Autorzy projektu: MFRMGR Architekci (zespół: Marta Frejda, Michał Gratkowski, Łukasz Ptak)

Wizualizacje: Aesde.com

Inwestor - Landmark

Zakończenie inwestycji: 2022/2023

Powierzchnia użytkowa – 1557,3 mkw.

Lokalizacja - ul. Andriolliego 10, Otwock koło Warszawy, Polska

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie