×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak projektować, aby zdobyć punkty w certyfikacji LEED?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 27 cze 2018 10:04
Jak projektować, aby zdobyć punkty w certyfikacji LEED?
fot. mat. pras.

LEED to system certyfikacji środowiskowej stworzony przez United States Green Building Council, organizację promującą zrównoważone podejście do projektowania, budowania i użytkowania budynków. O ile materiały budowlane, m.in. posadzki parkingowe, same w sobie nie są certyfikowane w systemie LEED, ich zastosowanie może przyczynić się do uzyskania przez budynek dodatkowych punktów.

REKLAMA

Projekty biurowe, które starają się o certyfikat LEED, podlegają ocenie w różnych obszarach powiązanych ze zrównoważonym rozwojem. W zależności od liczby zdobytych punktów, są klasyfikowane na jednym z czterech poziomów. Podstawowy poziom to budynek certyfikowany, w przypadku wyższej liczby punktów przyznawane są certyfikaty Silver, Gold lub Platinum. Przy ocenie parkingów brane są pod uwagę m.in. takie kwestie związane z projektowaniem posadzek, jak wydzielenie uprzywilejowanych miejsc postojowych, wybór materiału i technologii posadzkowej, a nawet skład farby do malowania oznaczeń poziomych.

Wyraźnie zaznacz na posadzce miejsca postojowe tylko dla „zielonych” pojazdów

Zgodnie z wytycznymi USGBC warto przeznaczyć 5 proc. wszystkich miejsc postojowych w budynku dla „zielonych” pojazdów. Należy w wyraźny sposób wyodrębnić je jako miejsca do wyłącznego użytku przez samochody niskoemisyjne lub energooszczędne. Miejsca te powinny być rozłożone proporcjonalnie w różnych strefach parkingu. Dodatkowo, należy zainstalować stacje ładowania pojazdów elektrycznych albo stacje tankowania paliw alternatywnych – każde z nich dla minimum 2 proc. miejsc postojowych dostępnych na parkingu. Dobrym sposobem wizualnego wydzielenia tych miejsc jest zastosowanie posadzek żywicznych w kontrastowych kolorach oraz namalowanie na nich napisów lub symbolicznych oznaczeń poziomych.

Wyróżnij miejsca na rowery innym kolorem posadzki

Zgodnie z wymaganiami LEED warto wygospodarować w biurowcu miejsca do przechowywania rowerów – zarówno o charakterze sezonowym, jak i stałym. I jednych, i drugich powinno być minimum 4 w każdym budynku. Krótkoterminowa infrastruktura rowerowa powinna być w stanie obsłużyć 2,5 proc. gości odwiedzających budynek w szczycie sezonu. Strefy te powinny znajdować się w odległości do 30 m od głównego wejścia. Z kolei długoterminowe miejsca na rowery powinny wystarczyć dla 5 proc. stałych użytkowników i być usytuowane max. 30 m od jakiegokolwiek czynnego wejścia do budynku. Aby ułatwić korzystanie z infrastruktury rowerowej, warto zaprojektować te miejsca w taki sposób, aby były widoczne z daleka, np. poprzez zastosowanie innego koloru posadzki oraz symbole graficzne.

Wybierz posadzki parkingowe o niskiej zawartości lotnych związków organicznych

W celu zredukowania wewnątrz budynku ilości zanieczyszczeń powietrza, które są drażniące, mają nieprzyjemny zapach lub wywierają niekorzystny wpływ na samopoczucie wykonawców lub użytkowników, w certyfikacji LEED ustalono limity zawartości lotnych związków organicznych (LZO) dla materiałów budowlanych. Dla posadzek parkingowych limit ten wynosi 50 g/l. Żywiczne posadzki parkingowe Deckshield od Flowcrete Polska nie zawierają rozpuszczalników i mają zawartość LZO poniżej 10 g/l (poza powłoką anty-UV), co oznacza, że mogą być stosowane w biurowcach, które starają się o certyfikat LEED.

Zwróć uwagę na odpowiedzialne zarządzanie odpadami na budowie

Aby jak najmniej odpadów budowlanych trafiało na składowiska lub do spalarni śmieci, warto zarządzać nimi w przemyślany sposób. W tej kategorii każdy szczegół ma znaczenie, choćby to, że wykonawcy posadzek parkingowych korzystają z dużych kontenerów (tzw. IBC, z ang. Intermediate Bulk Container) i beczek wielokrotnego użytku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie