×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak tworzyć atrakcyjne przestrzenie publiczne

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 maj 2018 14:00
  • Aktualizacja: 28 maj 2018 14:01
Jak tworzyć atrakcyjne przestrzenie publiczne
Bulwary Wiślane w Warszawie, fot. mat. prasowe

Doświadczenia z całego świata pokazują, że miejskie przestrzenie publiczne nie są już wyłącznie domeną lokalnych władz. To pole do popisu dla urbanistów, architektów, prywatnych inwestorów i zarządców, którzy coraz chętniej dbają o to, aby ogólnodostępne części oraz otoczenie ich budynków odpowiadały na potrzeby mieszkańców współczesnych miast.

REKLAMA

Tworzenie takich miejsc będzie motywem przewodnim spotkania PLACES + SPACES organizowanego 19 czerwca w Warszawie przez Urban Land Institute.

Współpraca lokalnych władz z sektorem prywatnym to obecnie jeden z głównych sposobów tworzenia atrakcyjnych przestrzeni publicznych – nowych miejskich placów, terenów zielonych oraz innych miejsc przyciągających mieszkańców i turystów. Ważnym elementem dyskusji jest też rola tradycyjnych ulic handlowych, które zmieniają swój charakter pod wpływem rosnącego znaczenia sprzedaży internetowej.

Podczas najbliższego spotkania PLACES + SPACES, o analizowaniu i przewidywaniu trendów oraz uwzględnianiu zmian społecznych i technologicznych w procesie tzw. placemaking’u opowie Andrew Phipps, prezes Intelligent Horizons, wcześniej pełniący funkcję dyrektora wykonawczego na Wielką Brytanię i region EMEA w dziale badań rynkowych firmy CBRE. Z perspektywy architekta do tematu przenikania się przestrzeni publicznych i prywatnych inwestycji odniesie się Hugh Stewart, partner w międzynarodowej pracowni Foster + Partners. Spotkanie poprowadzi Martin Barry, założyciel i przewodniczący reSITE – międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ulepszania miast poprzez odpowiednie planowanie, wysoką jakość architektury oraz kulturę innowacji.

Każdemu spotkaniu PLACES + SPACES towarzyszy panel dyskusyjny z udziałem lokalnych ekspertów. Podczas czerwcowego wydarzenia o instrumentach zachęcających deweloperów do współtworzenia przestrzeni publicznych oraz ich projektowaniu, zarządzaniu i animowaniu dyskutować będą: Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, Mark Kubaczka, partner w warszawskiej pracowni artchitecture oraz Maciej Zajdel, dyrektor zarządzający i członek zarządu w firmie Kulczyk Silverstein Properties.

- Tworzenie przestrzeni publicznych to inwestycja, która opłaca się wszystkim zainteresowanym. To miejsca, w których koncentruje się energia mieszkańców, zapewniające im doświadczenia, których oczekują – możliwość odpoczynku, wyrażenia emocji czy realizacji swoich zainteresowań. Mam nadzieję, że skutecznie zainspirujemy uczestników PLACES + SPACES do zwrócenia jeszcze większej uwagi na ten szczególny element codziennego funkcjonowania miast. To już półmetek naszego cyklu, więc tym bardziej zachęcam do udziału wszystkich profesjonalistów, którzy mają wpływ na kształt oraz funkcje nowych lub rewitalizowanych przestrzeni publicznych – mówi John Banka, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie