Jaka będzie przyszłość przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią w Poznaniu?PropertyDesign.pl - 25-05-2017 14:15


Teatr Polski w Poznaniu, na samym początku swojego istnienia, zakryty był pierzeją kamienic. Otaczały go okazałe budynki, które zniknęły po II wojnie światowej. Na początku 2017 roku Miasto Poznań wstrzymało decyzję o sprzedaży działek sąsiadujących z Teatrem. Powinny tu powstać biura, przestrzenie handlowe, a może ogród miejski? O tym będą dyskutować w Poznaniu.

Debata z cyklu SZUMY, ZLEPY, CIĄGI | debata „Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią” odbędzie się 4 czerwca (niedziela), o godz. 19.00 w Piwnicy pod Sceną w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Teatr Polski w Poznaniu, na samym początku swojego istnienia, zakryty był pierzeją kamienic. Otaczały go okazałe budynki, które zniknęły po II wojnie światowej. W pobliżu, w miejscu gmachu Banku Cukrownictwa, stanął modernistyczny Okrąglak. Pozostały obszar, znajdujący się przy ul. 27 Grudnia, stał się podstawą wielu konkursów architektonicznych, projektów koncepcyjnych, dotychczas niezrealizowanych. W rzeczywistości znajdują się tam parkingi samochodowe.

Na początku 2017 roku Miasto Poznań wstrzymało decyzję o sprzedaży działek sąsiadujących z Teatrem, dlatego dyskusja o tym miejscu jest konieczna.

Powinny tu powstać biura, przestrzenie handlowe, a może ogród miejski? Muzeum Pracy u Podstaw, czy Powstania Wielkopolskiego? Jak duża powinna być zabudowa? W których miejscach pojawić się nie powinna? Jakie są szanse i zagrożenia dla tego prestiżowego obszaru w centrum miasta? Na te i pokrewne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi w debacie zatytułowanej „Nowy scenariusz dla otoczenia Teatru Polskiego w Poznaniu, czyli dyskusja o przyszłości przestrzeni między Okrąglakiem a Arkadią”.

W dyskusji udział wezmą:

- dr hab. Hanna Grzeszczuk Brendel – wiceprezes zarządu Prawa do Miasta, wykładowca akademicki na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej

- dr hab. Piotr Korduba – historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza

- Łukasz Mikuła – radny Miasta Poznania, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej, adiunkt w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Adama Mickiewicza

- dr hab. inż. arch. Eugeniusz Skrzypczak – architekt, adiunkt, kierownik Katedry Architektury Urbanistyki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz – architekt, krytyk architektury, Centrum Otwarte.

Przed dyskusją krótką prezentację o historii i kontekście urbanistycznym miejsca pokaże Franciszek Sterczewski – architekt, aktywista, Centrum Otwarte.