REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Jan Śpiewak mówi "nie" zabudowie terenów wzdłuż Wisły

  • Autor: PAP
  • 10 wrz 2018 11:40
Jan Śpiewak mówi "nie" zabudowie terenów wzdłuż Wisły
fot. shutterstock

Wizja zabudowy terenów wzdłuż Wisły przedstawiona przez Patryka Jakiego to bardzo groźny i bardzo niebezpieczny pomysł - ocenił w poniedziałek kandydat komitetu Wygra Warszawa na prezydenta stolicy Jan Śpiewak. "Patryku Jaki - łapy precz od Wisły" - oświadczył.

REKLAMA

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował w niedzielę projekt utworzenia 19. dzielnicy Warszawy. Ma to być - jak mówił - wyjątkowy obszar innowacji i zieleni, który będzie rozciągał się wzdłuż Wisły. Według Jakiego nowy obszar na mapie stolicy ma obejmować 800 ha wzdłuż Wisły stworzonych w duchu smart city, zapewniających życie w zgodzie z naturą oraz najlepsze warunki do rozwoju innowacyjnego biznesu z całego świata, dzięki szeregowi ulg podatkowych.

Na początku briefingu prasowego Jan Śpiewak podkreślił, że konferencja "mogłaby nosić tytuł "Patryku Jaki - łapy precz od Wisły". - Patryk Jaki chce zabudowy deweloperskiej na terenach objętych ochroną przyrodniczą, na terenach zalewowych i na terenach, które napowietrzają Warszawę i chronią nas przed smogiem. To jest bardzo groźny i bardzo niebezpieczny pomysł Patryka Jakiego, który wziął się z tego, że nie rozumie on na czym polega nowoczesne miasto, na czym polegają zmiany w miastach, które zachodzą w zachodniej Europie. Patryk Jaki wzoruje się na wschodzie, na Dubaju, na Sofii - oświadczył Śpiewak.

Jego zdaniem Wisła jest "niewiarygodnym atutem Warszawy". - Wisła jest zachętą dla turystów, żeby przyjeżdżać do miasta. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata i są pod ogromnym wrażeniem tego, że w Warszawie mamy dziką, nieuregulowaną rzekę, mamy zieleń wokół miasta. Nie możemy tego stracić -  zaznaczył.

Według niego utworzenie 19. dzielnicy wzdłuż rzeki, zamiast chronić warszawską zieleń, doprowadzi do jej zdziesiątkowania. - Nikt mi nie wmówi, że świetnym sposobem na ochronę przyrody jest jej zabudowa - podkreślił.

- My chcemy, żeby Warszawa wzorowała się na zachodnich metropoliach, żeby Warszawa stała się dumną zachodnią metropolią z prawdziwego zdarzenia. Dzika Wisła, zielona Wisła jest ogromnym argumentem za tym, żeby do Warszawy przyjeżdżać, żeby Warszawę zwiedzać i żeby przede wszystkim w Warszawie mieszkać - wskazał.

Śpiewak zaproponował też stworzenie nad Wisłą dwóch parków. - Jeden na terenach Portu Żerańskiego. Tam chcemy żeby powstał Park Żerański. Z drugiej strony chcemy powstania Parku Olimpijskiego, parku przy centrum olimpijskim. To są tereny zalewowe, powinny one pozostać zielone, także dla bezpieczeństwa Warszawy - zaznaczył.

Zdaniem Śpiewaka uregulowanie brzegów Wisły pochłonie miliardy złotych. - To jest też ryzyko tego, że Warszawa stanie się ofiarą powodzi, takiej, jak miała miejsce we Wrocławiu pod koniec lat dziewięćdziesiątych - dodał.

Kandydat komitetu Wygra Warszawa zaproponował też zorganizowanie debaty pomiędzy nim, Patrykiem Jakim i Rafałem Trzaskowskim. - Proponujemy debatę, gdzie będziemy się mogli zmierzyć jak równy z równym; gdzie będziemy mogli dyskutować na argumenty, na rozwiązania programowe, a nie na wyssane z palca propozycje - zaznaczył Śpiewak.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki odpierał zarzuty dotyczące tego, że utworzenie 19. dzielnicy oznaczać będzie wycięcie zieleni. Przekonywał, że będzie wręcz odwrotnie i stworzone zostaną nowe "zielone płuca" stolicy.

Jaki zorganizował konferencję w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej. Wskazując na pozostałości starej fabryki znajdującej się za jego plecami kandydat ZP pytał, czy tak ma wyglądać Warszawa. "To właśnie w tym miejscu m.in ma powstać ta dzielnica, czy państwo tu widzicie lasy? To jest wybór: albo Warszawa będzie wyglądać tak jak widzicie w tej chwili z tyłu, albo będzie wyglądać tak jak widzieliście państwo na prezentacji(przedstawiającej nową dzielnicę)" - mówił Jaki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie