Jeden dzień z życia OFF Piotrkowska CenterPropertyDesign.pl - 20-11-2019 16:52


Historia i nowoczesność, praca i czas wolny, sztuka i biznes. Przeciwne bieguny? Niekoniecznie. Dawna fabryka Franciszka Ramischa w Łodzi ponownie działa na trzy zmiany, choć dziś, zamiast bawełny, snuje inne opowieści i łączy wątki o spektakularnej przemianie, jaką przechodzi serce współczesnego miasta. Oto, jak wygląda jeden dzień z życia OFF Piotrkowska Center.

Przestrzeń z dumą nosi w nazwie najbardziej prestiżowy adres w mieście – ulicę Piotrkowską – stanowiąc przystanek lub docelowy punkt licznych pieszych wędrówek po centrum, a położenie w bliskiej odległości od trasy W-Z, jednej z głównych arterii komunikacyjnych, umożliwia łatwy dojazd z innych części Łodzi. Szczególnie, że w promieniu zaledwie 200 metrów znajduje się obsługujący aż jedenaście linii komunikacji miejskiej Dworzec Tramwajowy Centrum, cztery stacje roweru miejskiego, system hulajnóg elektrycznych na minuty oraz postój riksz i taksówek. Czy to do pracy, czy na zakupy lub wyjście z przyjaciółmi – wszystkie drogi prowadzą na „OFFa”!

Zakład pracy na miarę XXI wieku

W czasach przemysłowego rozkwitu Łodzi na początku XX wieku Fabryka Wyrobów Bawełnianych Franciszka Ramischa zatrudniała około tysiąc pracowników. Dziś, ponad sto lat później, liczba ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie, a przestrzeń zajmowaną dawniej przez krosna tkackie i maszyny włókiennicze przejmują kreatywne startupy, dynamicznie rozwijające się software house’y oraz firmy operujące w sektorze kreatywnym i usług dla biznesu. Przemysłowa rewolucja 4.0 w pełnej okazałości!
Pierwsza zmiana bierze się do pracy z samego rana, kiedy to restauracje zaczynają serwować apetyczne śniadania, a do życia budzą się budynki biurowe. Firmy myślące o ulokowaniu tutaj swojego biznesu mogą wybrać oryginalny, w pełni zrewitalizowany budynek dawnego skarbca i magazynu fabryki, który dziś pod nazwą Sepia Office mieści klimatyczne wnętrza do pracy zarówno dla niedużych, kilku- lub kilkunastoosobowych zespołów, jak i większych podmiotów zajmujących całe piętra. To, co łączy wszystkich lokatorów, to zamiłowanie do odrestaurowanych, drewnianych stropów i żeliwnych słupów wsporczych oraz wszechobecnej, czerwonej, łódzkiej cegły.

Równolegle pracę zaczyna budynek Teal Office, który nowoczesną architekturę oraz zaawansowane technologie budynkowe łączy z licznymi odniesieniami do otoczenia – m.in. grafitową, ceglaną fasadą nawiązującą dialog z o przeszło sto lat starszymi sąsiadami. Tutaj najemca może zdecydować się na biuro z najwyższej półki – całe ostatnie piętro z efektownym tarasem na wyłączność lub część piętra z toaletami w częściach wspólnych, które pozwalają ograniczyć ilość wynajmowanej powierzchni. Podłogi techniczne oraz brak ścian nośnych umożliwia rearanżację biura w zależności od potrzeb formujących się zespołów, a znajdująca się na „OFFie” przestrzeń coworkingowa Co\Walk HUB pozwala odbyć większe spotkania zespołu bez blokowania sal konferencyjnych we własnym biurze. Tak działa zakład pracy na miarę XXI wieku!

Kreatywny mix

Nie samą pracą człowiek żyje. Czasem trzeba na chwilę zwolnić, rozluźnić napięty grafik i… pójść na lunch, w zgodzie z filozofią slow food. Ta stara prawda znajduje na OFF Piotrkowska Center odzwierciedlenie w bogatej palecie pubów, klubokawiarni i restauracji serwujących dania z różnych zakątków świata. Pracownicy biurowi mogą na przykład odwiedzić słoneczną Hiszpanię w lokalu NÕŻ, gdzie w menu czeka m.in. klasyczne gazpacho czy empanadas, tudzież spróbować tradycyjnej, japońskiej zupy w Ato Ramen. Wyjątkowe smaki w lokalnym, „offowym” wydaniu odkryjemy też w Spółdzielni lub Drukarni. Położone dosłownie kilka kroków dalej ogródki gastronomiczne pozwalają zdystansować się od pracy lub udać się na spotkanie z klientem, bez pokonywania długich kilometrów i dalekich wojaży.

Czymże byłby jednak najmodniejszy adres w mieście, gdyby nie… no właśnie: moda? W starych, pofabrycznych murach doskonale odnajdują się prawdziwie unikatowe marki, których oferty próżno szukać w tradycyjnych galeriach handlowych. Jeśli po pracy zdecydujemy się na mały shopping, to jest w czym wybierać. Stylową, wykorzystującą motywy roślinne i zwierzęce biżuterię znajdziemy w ANIMALKINGDOM, o nasz wzrok i szyk zadba zakład optyczny Gloomy Sunday, gdzie do każdej wykonywanej pary okularów podchodzi się w sposób indywidualny, a buty do treningu pomogą dobrać fachowcy w sklepie Trucht. Na domówkę u przyjaciół ubierze nas Pan Tu Nie Stał, a na uroczysty bal – łódzka projektantka Patrycja Plesiak i jej oryginalne suknie.

Co jednak zrobić z rzeczami, które od miesięcy zalegają nam w szafie? Tu z pomocą przychodzą Wysokie Półki – miejsce stanowiące prawdziwą alternatywę dla konsumpcyjnego stylu życia, gdzie w myśl idei slow shopping nie tylko zakupimy ciekawe artykuły „z drugiej ręki”, lecz wystawimy też na sprzedaż niepotrzebne przedmioty. W dobrym stylu, znaczy etycznie.

Tkalnia pomysłów

Dawna fabryka Franciszka Ramischa karmi zarówno ciało, jak i duszę, a sposób, w jaki zmienia swoje oblicze w ciągu dnia, doskonale realizuje założenia work/life balance. Świetnie ilustruje to przykład Brush Barber Shop – za dnia męski salon fryzjerski, wieczorem tryskający życiem cocktail bar z muzyką jazzową na żywo. Szybka wizyta u golibrody lub w studiu makijażu Anny Sokołowskiej i już jesteśmy gotowi na wieczorne atrakcje. A tych na popularnym „OFFie” nigdy nie brakuje. Pokazy mody, wystawy prac lokalnych artystów, projekcje filmowe, koncerty, turnieje didżejskie i potańcówki – stare, pofabryczne mury tętnią życiem, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Spędzając czas na OFF Piotrkowska Center, wznosimy się na wyższy poziom doświadczeń. I to dosłownie, bo już wkrótce ruszy budowa kolejnego elementu miastotwórczej układanki – Fern Office. Lifestyle’owy charakter budynku podkreśli bujna zieleń na dachu i elewacji, a także unikalna w skali Łodzi mieszanka funkcji handlowo-usługowych, biurowych i rekreacyjnych. Na samej górze powstanie zaś pierwszy publiczny rooftop na ulicy Piotrkowskiej – ogólnodostępna przestrzeń z otwartym do późnych godzin klubem lub restauracją, strefą relaksu, leżakami i tarasem widokowym.