×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jeden z flagowych budynków gdyńskiego modernizmu w nowej odsłonie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 sty 2019 09:02
Jeden z flagowych budynków gdyńskiego modernizmu w nowej odsłonie
fot. Stowarzyszenie Traffic Design

Wybudowana przed wojną kamienica „Panta Rei” jest jednym z flagowych budynków gdyńskiego modernizmu. W parterze znajduje się kultowa gdyńska „Desdemona”. W ramach re:designu elewacja została oczyszczona ze szpecącej reklamy, uporządkowana została także identyfikacja wizualna działających tu podmiotów.

REKLAMA

Projekt re:designu pod kuratelą Jacka Wielebskiego realizował duet S.C Szyman i Maciej Połczyński. Pierwszy z nich jest artystą znanym dla gdynian, ma na swoim koncie dużą realizację muralową przy ulicy Mściwoja oraz solowe wystawy w tutejszych galeriach.

- S.C Szyman jest artystą, który świetnie czuje kontekst architektoniczny. Wspólnie z Maciejem Połczyńskim stworzyli metaloplastykę i liternictwo, które współgra z charakterem i rytmami budynku - mówi Jacek Wielebski, kurator Stowarzyszenia Traffic Design.

„Panta rei” została wybudowana przed wojną przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie i jest jednym z przykładów gdyńskiego modernizmu. Z prośbą o re:design do stowarzyszenia zwróciła się funkcjonująca tu dzisiaj firma Desmart Agile Software House. Kamienicę, jak wiele tego typu budynków, w ostatnich dekadach opanował ją wizualny chaos.

- Naszym zadaniem było uporządkowanie chaosu związanego z reklamą i szyldami. Nie sililiśmy się na ekstrawagancję, staraliśmy się raczej dopasować do architektury i stworzyć coś stonowanego z chwytliwymi detalami, takimi jak klamka do bramy - mówi SC Szyman, projektant.

Krój pisma zaprojektowany dla „Desdemony” przez Macieja Połczyńskiego nawiązuje do pierwotnej wersji szyldu. Całkiem nowe elementy oprócz bramy stanowią jeszcze lampa z numerem ulicy, wizytownik oraz płyta chodnikowa z nazwą kamienicy.

Działania były realizowane w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Równolegle do działań Traffic Design na ulicy Antoniego Abrahama odbywa się budowa pierwszego w Gdyni woonerfu, czyli strefy współdzielonej, przyjaznej dla pieszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie