×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jeden z najwyższych budynków Poznania z międzynarodową nagrodą

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 cze 2023 16:24
  • Aktualizacja: 11 cze 2023 13:45
Jeden z najwyższych budynków Poznania z międzynarodową nagrodą
Atal Warta Towers w Poznaniu, proj. AP Szczepaniak, fot. mat. prasowe

Jeden z najwyższych budynków w Wielkopolsce, Atal Towers spod kreski pracowni AP Szczepaniak, został doceniony w plebiscycie European Property Awards.

REKLAMA

  • Zaprojektowany przez pracownię AP Szczepaniak budynek przy ulicy Rataje w Poznaniu otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie European Property Awards 2023. 
  • Obiekt wyróżnia nietypowa geometryczna bryła i oryginalna elewacja.

Atal Warta Towers to jeden z najwyższych budynków w całej Wielkopolsce. Liczy aż 18 kondygnacji. Znajdziemy tu 352 mieszkania, 15 lokali usługowych oraz dwukondygnacyjny parking podziemny. Jak podkreślają architekci, wyróżnia go nietypowa, geometryczna bryła. 

Geometria, kontrasty i szlachetne materiały

Atal Warta Towers w Poznaniu, proj. AP Szczepaniak, fot. mat. prasowe
Atal Warta Towers w Poznaniu, proj. AP Szczepaniak, fot. mat. prasowe

W projekcie tym zastosowaliśmy podziały wertykalne i horyzontalne, co pozwoliło uzyskać mniejsze bryły o różnej wielkości. Sprawiło to, że budynek jest optycznie lżejszy mimo swojej wysokości – sięgającej aż 60 metrów. Na postrzeganie bryły ma wpływ również jej położenie. Atal Warta Towers mieści się na naturalnym wzniesieniu, dzięki czemu zakładany przez nas efekt monumentalizmu został jeszcze bardziej wzmocniony – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny architekt w AP Szczepaniak.

Obiekt wyróżnia również nietypowa elewacja. Kontrast jasno- i ciemnoszarych tynków szlachetnych pozwolił stworzyć oryginalną kompozycję. Z kolei obwodowe balkony i loggie z balustradami z mlecznego szkła sprawiły, że na fasadzie widnieje dodatkowy pierwszy plan w postaci poziomych pasów.

Konkurs z tradycjami 

Zwycięstwo polskiego biura architektonicznego w międzynarodowym konkursie pokazuje, że poznański projekt jest doceniany przez ekspertów na całym świecie. European Property Awards jest częścią International Property Awards i jest organizowany od 30 lat. Co roku wyróżnia on obiekty, które charakteryzują się ponadczasową i oryginalną architekturą oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. 

W jury zasiada 80 doświadczonych, niezależnych architektów i urbanistów, którzy oceniają projekty pod kątem jakości, innowacyjności, technologii czy zrównoważonego rozwoju. ATAL Warta Towers zdobył nagrodę w kategorii „Architektura wielorodzinna”. 

Oficjalne wręczenie nagród obędzie się 27 czerwca w Londynie. Tegoroczne nagrody są sponsorowane przez firmę Laufen.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie