×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jeden z symboli Szczecina odzyska blask

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2018 13:01
  • Aktualizacja: 11 maj 2018 13:06
fot. pixabay.com

3 mln zł unijnej dotacji zostaną przeznaczone na remont północnej części szczecińskiej katedry św. Jakuba. Elewacji ma zostać przywrócony gotycki wygląd, a pomieszczenia mają stać się bardziej funkcjonalne.

REKLAMA

"Katedra Jakubowa to niewątpliwie jeden z symboli Szczecina, jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Szczecinie i jeden z najcenniejszych zabytków w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim, a o nasze dziedzictwo, o nasze korzenie musimy wszyscy dbać. Dlatego jej rewitalizacja, przywrócenie jej blasku jest naszym wspólnym zobowiązaniem" - powiedział w piątek dziennikarzom marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Dodał, że rewitalizacja ściany północnej jest ostatnim z "wielkich wyzwań" podczas remontu katedry.

"Katedra w zeszłym roku obchodziła 830-lecie konsekracji. Kawał historii za nami, a przed nami - mam nadzieję - uratowanie tego naszego dziedzictwa dla następnych pokoleń" - powiedział proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła ks. Dariusz Knapik.

Remont trwa od marca br., inwestycja ma przywrócić północnej ścianie katedry jej gotycki styl. Jak powiedział PAP projektant przebudowy Sławomir Kiersnowski, chodzi o ujednolicenie wyglądu ściany północnej, która została częściowo odbudowana w latach 70. XX w. bez zachowania pierwotnego stylu.

"Nawiązujemy do tego, co było na przełomie XIX i XX w. Ta elewacja miała różny kształt, ale taki najbardziej utrwalony i najbardziej atrakcyjny to ten z przełomu wieków, gdzie pojawia się szczyt, ryzalit, który przywracamy i dzięki temu rozbijamy pewną monotonię tej elewacji" - wyjaśnił Kiersnowski. Dodał, że cegły, którymi odbudowywano ścianę w latach 70. zostaną przysłonięte lub wymienione na gotyckie.

Ryzalit zwieńczony szczytem będzie wysunięty z elewacji o dwa i pół metra. Dotychczasowe okna z żelbetowymi laskowaniami mają zostać zdemontowane i zastąpione oknami o aluminiowej konstrukcji fasadowej. Przewidziano też m.in. renowację ściany z portalem wejścia do kaplicy mariackiej i oknami ostrołukowymi, żelbetowych filarów i nadproży nad oknami.

Zmiany nastąpią też wewnątrz katedry, w części północnej znajdą się dwie klatki schodowe, ma zostać zainstalowana winda przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych. Zmieniony zostanie układ kondygnacji - z dwóch na trzy, dzięki czemu parafia ma dysponować trzema salami, które będą mogły pomieścić około stu osób. Po przebudowie w katedrze mają też być dwie zakrystie.

Całość prac parafia rzymskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła oszacowała na ponad 3,6 mln zł.

Bazylika Archikatedralna Świętego Jakuba Apostoła to główna świątynia metropolii szczecińsko-kamieńskiej. To także druga po bazylice licheńskiej pod względem wysokości świątynia w Polsce. Katedra należy do dzieł gotyku ceglanego. W 1944 r. w wyniku bombardowania zniszczona został dach korpusu nawowego, hełm wieży i północna elewacja budynku. Katedrę odbudowano w latach 1972-74. W 2008 r. zakończono przebudowę zwieńczenia wieży i przywracanie jej dawnej sylwetki; zamontowano hełm, w którym znalazły się punkty widokowe. Wieża ma wysokość 110 metrów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie