×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jedna z największych inwestycji w Olsztynie. Hala Urania w przebudowie, kiedy finał?

  • Autor: oprac. Anna Liszka, PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 26 sie 2022 13:17
  • Zaktualizowano: 30 sie 2022 10:26
Jedna z największych inwestycji w Olsztynie. Hala Urania w przebudowie, kiedy finał?
Hala Urania jeszcze przed modernizacją, która zaczęła się w fot. shutterstock

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Dziś znajduje się niemal w centrum miasta. Obecnie trwa przebudowa hali, która pierwotnie miała być gotowa w lutym 2023 roku. Wykonawca planuje zakończenie prac w sierpniu 2023 roku.

REKLAMA

  • Modernizacja i rozbudowa Hali Urania to jedna z największych inwestycji w Olsztynie.
  • W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. Wygrała pracownia Urban Architect.
  • Wielki finał przebudowy hali planowany jest na sierpień 2023 roku.
  • Koszt inwestycji to 195 mln zł.

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Decyzję o zbudowaniu hali podjął I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Olsztynie Józef Buziński. Budowano ją na tzw. przedmieściach Olsztyna, a dziś znajduje się niemal w centrum miasta. Budowa hali zakończyła się w 1978 roku. Była areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Lata świetności hala ma już za sobą, stąd kilka lat temu podjęto decyzję o jej modernizacji i przebudowie.

W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. I nagrodę przyznano projektowi pracowni Urban Architect.

Konkurs  na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy i rozbudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie rozstrzygnięto w 2016 roku, wygrała pracownia Urban Architect, fot. SARP Olsztyn
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy i rozbudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie rozstrzygnięto w 2016 roku, wygrała pracownia Urban Architect, fot. SARP Olsztyn

W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W hali widowiskowej będę też inne sale: treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne. Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking.

Najnowsze wieści z budowy

Trwa montaż elementów kopuły – po ustawieniu stalowych przęseł, montowana do nich jest blacha trapezowa, a następnie pojawiać się będą kolejne elementy izolacyjne i poszycia dachu. Niemal zadaszone jest lodowisko i częściowo jest gotowy garaż. Prace trwają też we wnętrzu hali m.in. przy klatkach schodowych - donosi radioolsztyn.pl.

Wybierany jest również operator Hali Urania. Obecnie w drodze negocjacji ustalane są warunki zarządzania Uranią.

Pierwotnie hala miała być gotowa w lutym 2023 roku, ale wykonawca chcę przedłużenia zakończenia prac do sierpnia 2023 roku. Koszt inwestycji to prawie 195 mln złotych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie