REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Jedna z zewnętrznych stref Światowego Forum Miejskiego będzie działać do września

  • Autor: PAP
  • 04 lip 2022 12:22
Jedna z zewnętrznych stref Światowego Forum Miejskiego będzie działać do września
Jedna z zewnętrznych stref Światowego Forum Miejskiego będzie działać do września, fot. PTWP

Jedna z przygotowanych na Światowe Forum Miejskie w Katowicach tzw. stref na mieście ma działać do końca września br. Strefa Kato Urban Corner w pobliżu rynku będzie oferowała, spotkania, akcje społeczne, wycieczki, projekcje czy warsztaty.

REKLAMA

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata, pod egidą ONZ, najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Miejscem organizacji 11. edycji WUF pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" było w dniach 26-30 czerwca 2022 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK).

W Katowicach, po raz pierwszy na WUF, przygotowano towarzyszącą forum inicjatywę jedenastu zewnętrznych stref tematycznych pod hasłem "WUF na mieście", otwartych także dla niezarejestrowanych uczestników wydarzenia. Umiejscowiono je tak, aby były odległe najwyżej o 15 minut spacerem od głównej przestrzeni WUF w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Jedną z tych stref - organizowanych przez resort funduszy i polityki rozwoju, miasto Katowice, UN-Habitat, Instytut Rozwoju Miast i Regionów, a także Radę Młodych WUF11, instytucje i uczelnie oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię - była strefa KATO Urban Corner, prowadzona przez miasto w przylegającej do rynku kamienicy.

Strefę tę otwarto jako pierwszą z jedenastu, 10 czerwca. Umieszczono tam m.in. interaktywną wystawę o Celach Zrównoważonego Rozwoju ONZ, można było wziąć udział w warsztatach dla dorosłych i dzieci, projekcjach filmowych czy spotkaniach z ekspertami. Łącznie dla Kato Urban Corner przygotowano ponad 50 wydarzeń.

"World Urban Forum za nami, ale KATO Urban Corner, mieszczące się w kamienicy na rogu ul. Pocztowej i Młyńskiej, nie zamyka swoich drzwi. Aż do końca września mieszkańcy i turyści przyjeżdżający do Katowic mogą zobaczyć wystawę i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach" - przekazała w niedzielę Magda Derdończyk z koordynującej działanie strefy pracowni Mamy Projekt.

Jak zapowiedziała, 6 lipca w strefie odbędzie się spotkanie z Joanną Erbel, socjolożką, działaczką miejską, autorką książki "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze". Dzień później zaplanowano seans filmu Jonathana L. Ramseya "Nadzieja umiera ostatnia" - dokumentającego dylematy i obawy nastoletnich aktywistek i aktywistów z Polski wobec katastrofy klimatycznej.

Na 10 lipca zaplanowano swap party - wymianę ubrań, a na 15-17 lipca dni "bez telefonu": ze zbiórką starych telefonów komórkowych, tabletów lub drobnych elektrośmieci (na rzecz śląskiego recyklera, w zamian za przewodniki z serii Niemapa), czy z możliwością skorzystania z kalkulatora śladu węglowego używania telefonu komórkowego.

23 listopada w Kato Urban Corner odbędą się warsztaty Cenny Plastik - w zakresie tzw. upcyklingu, czyli przemiany zużytych przedmiotów w nowe, a 31 lipca zaplanowano spacer z przyrodnikiem pod hasłem "Zielonej akupunktury" - wprowadzania drobnej zieleni w przestrzeń miejską. Szczegółowy program wydarzeń umieszczono na stronie katourbancorner.pl.

Raport końcowy UN-Habitat z WUF11 zawiera sześć głównych wniosków. Pierwszy z nich wskazuje, że mimo skutków pandemii Covid-19, to miasta nadal są głównymi ośrodkami rozwoju. Drugi zwraca uwagę, że Covid-19 cofnął postęp w walce z ubóstwem i spowodował pojawienie się nowych grup osób ubogich. Trzeci wniosek dotyczy poparcia dla koncepcji "miasta 15-minutowego".

Wśród kolejnych wniosków WUF11 są postulaty wsparcia dla nieformalnego zatrudnienia w miastach, rekomendacja rozwiązań służących uodparnianiu miast na zmiany klimatu, a także postulat działań na rzecz zawierania "nowych kontraktów społecznych", zapewniających mieszkańcom miast kluczowe dla godnego życia sprawy: dochód, mieszkanie i opiekę zdrowotną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie