W poniedziałek, 13 stycznia 2014 r., Koalicja Międzynarodowych Standardów Pomiaru Nieruchomości (IPMSC) rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące nowego Międzynarodowego Standardu Pomiaru Nieruchomości (International Property Measurement Standard – IPMS) dla budynków biurowych. Trzymiesięczne konsultacje, które potrwają do 21 marca 2014 r., skierowane są do osób działających w sektorze nieruchomości biurowych i interesariuszy, których specjalistyczna wiedza przyczyni się do powstania nowych standardów.
Rozbieżności w pomiarze nieruchomości na międzynarodowych rynkach utrudniają inwestorom skuteczną analizę i porównanie nieruchomości z różnych lokalizacji. Jest to szczególnie poważny problem dla firm globalnych, np. z sektora BPO, które przy wyborze lokalizacji, podejmują decyzję nie tylko na szczeblu lokalnym (wybór miasta), ale również globalnym – wybierając kontynent i kraj. Celem IPMSC jest rozwiązanie tych nieścisłości, poprzez opracowanie i wdrożenie międzynarodowego standardu pomiaru nieruchomości, który zostanie przyjęty we wszystkich krajach na całym świecie.
- Ujednolicenie standardu pomiarów pomoże ograniczyć ryzyko różnic powierzchni zwłaszcza przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości, które nierzadko mają miejsce także na polskim rynku inwestycyjnym.– mówi Monika Dębska-Pastakia, FRICS MRTPI przewodnicząca RICS Polska, partner oraz prezes Knight Frank w Polsce.
Pierwszy tego typu standard, stworzony przez Komitet Ustanawiający Standardy IPMSC, stanie się źródłem jednolitych zasad pomiaru nieruchomości na światowych rynkach. Skorzystają z niego wszystkie osoby działające w sektorze nieruchomości, m.in. inwestorzy, wynajmujący powierzchnie biurowe, agenci, rzeczoznawcy i najemcy. Międzynarodowy Standard Pomiaru Nieruchomości przyniesie szereg pozytywnych konsekwencji: zwiększy stabilizację finansową na rynkach, zaowocuje dokładniejszą i bardziej spójną sprawozdawczością finansową podniesie zaufanie inwestorów oraz zwiększy przejrzystość danych.
Obecnie, sposób pomiaru nieruchomości – takich jak biura, centra handlowe czy osiedla mieszkaniowe, różni się znacząco w zależności od kraju. Bardzo duża różnorodność metod, utrudnia globalnym firmom właściwe porównanie projektów w ramach swojego portfela inwestycji. Badanie przeprowadzone przez Jones Lang LaSalle pokazuje, że w zależności od zastosowanej metody pomiar powierzchni może różnić się nawet o 24 procent.
- Powierzchnia użytkowa budynku jest kluczowa w rozumieniu wyceny i w efekcie potencjału inwestycyjnego nieruchomości. Obecnie inwestorzy cierpią na skutek konieczności podejmowania decyzji w oparciu o informacje, które są niespójne w zależności od rynku. IPMS przyniesie rozwiązanie tego problemu, usunie ryzyko i dostarczy wiarygodnych oraz przejrzystych informacji dla inwestorów z sektora nieruchomości – mówi Martin Bruehl FRICS, Union Investment, kierownik działu Zarządzania Międzynarodowymi Inwestycjami.
Stworzony standard IPMS zostanie przyjęty przez wszystkie 28 organizacji koalicyjnych. Spółki z całego świata już przygotowują się do wdrożenia standardów, co jest zaplanowane na czerwiec 2014 r. Rząd Dubaju, jako pierwszy zobowiązał się do przyjęcia standardów, które będą leżały u podstaw wyceny nieruchomości handlowych i raportowania finansowego poprzez IVS* i IFRS**.
Nowe standardy uważane są za jedno z najważniejszych osiągnięć sektora nieruchomości w ostatnich latach i w kolejnych miesiącach obejmą nie tylko pomiar nieruchomości biurowych, ale także inne rodzaje nieruchomości, takie jak nieruchomości mieszkalne.
Kolejnym krokiem koalicji (IPMSC), który potwierdza jej społeczną odpowiedzialność, jest powołanie Rady Naukowej. Rada składa się z przedstawicieli wszystkich 28 organizacji wchodzących w skład IPMSC. Przewodniczącym Rady jest Ken Creighton (RICS), wiceprzewodniczącym Lisa Prats (BOMA International), a sekretarzem generalnym – Jean-Yves Pirlot (CLGE). Koalicja przedstawiła także nowych członków IPMS. Do programu dołączyły European Council of Real Estate Profession (CEPI), Property Council of New Zealand (PCNZ), Asian Non-listed Real Estate Vehicles (ANREV), Assoimmobiliare, National Society of Professional Surveyors (NSPS) i Japan Association of Real Estate Agents (JAREA), dzięki czemu IPMSC składa się teraz z 28 organizacji.
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci