×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jesienią przenosiny Instytutu Kultury Miejskiej do Kunsztu Wodnego

  • Autor: PAP
  • 13 cze 2018 10:01
Jesienią przenosiny Instytutu Kultury Miejskiej do Kunsztu Wodnego
fot. mat. prasowe

Jesienią planowane jest otwarcie nowej siedziby gdańskiego Instytutu Kultury Miejskiej. Placówka przeniesie się z niewielkiej kamienicy do tzw. Kunsztu Wodnego, w którym będzie miała do dyspozycji m.in. salę kinową i przestrzeń do prowadzenia warsztatów, wykładów itp.

REKLAMA

O planach związanych z nową siedzibą przedstawiciele Instytutu Kultury Miejskiej (IKM) poinformowali we wtorek na konferencji prasowej.

Jak wyjaśniła Marta Bańka rzecznik prasowa IKM, prace wykończeniowe we wnętrzach gotowego już obiektu zbudowanego na Targu Rakowym, potrwają do jesieni. Przeprowadzkę Instytutu z kamienicy przy ul. Długi Targ do nowej siedziby, zaplanowano na listopad.

Dyrektor IKM Aleksandra Szymańska wyjaśniła, że we wnętrzu nowego budynku urządzana jest m.in. sala audytoryjna na 180 miejsc, w której mają odbywać się wykłady, konferencje itp., ale działać będzie także autorskie kino. W obiekcie znajdzie się też Punkt Informacji Kulturalnej, w którym turyści i mieszkańcy znajdą informacje o najciekawszych wydarzeniach odbywających się w mieście.

"Instytut Kultury Miejskiej będzie miejscem, w którym nie tylko będzie można być i brać udział w wydarzeniach kulturalnych, ale także przestrzenią, do której każdy może wejść i uzyskać informację o tym, jak Gdańsk zwiedzać, co warto w Gdańsku zobaczyć. Można będzie poznać też alternatywne sposoby zwiedzania miasta" - podkreśliła Szymańska.

Dodała, że w nowej siedzibie IKM znajdzie się też duża sala (dedykowana głównie zajęciom warsztatowym), którą - dzięki przepierzeniom, można będzie podzielić na trzy mniejsze. W budynku zaplanowano też pomieszczenia, mogące służyć np. jako biura festiwalowe na potrzeby różnego rodzaju imprez organizowanych przez instytucje czy organizacje działające w mieście.

W jednej z sal IKM trwa budowa makiety o wymiarach ok. 8 na 6 m, która pokazywać będzie wykonane w technologii druku 3D obiekty ulokowane w historycznym centrum Gdańska. "Na posadzce wokół makiety odtworzony zostanie plan Gdańska będący kontynuacją tego fragmentu miasta, który zostanie pokazany na makiecie" - poinformował na konferencji Jarosław Zulewski z Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w którym to wydziale powstał projekt makiety.

Zulewski dodał, że w tej samej sali znajdzie się cały szereg stoisk multimedialnych, dzięki którym goście otrzymają szczegółowe informacje na temat poszczególnych obiektów umieszczonych na makiecie. W tym samym wnętrzu powstanie też model Kunsztu Wodnego, który pokaże zwiedzającym, jak funkcjonował ten historyczny obiekt.

Jak przypomniała współpracująca z IKM historyk Dominika Ikonnikow, nową siedzibę Instytutu wybudowano w miejscu, gdzie - od XVI do połowy XIX wieku, działał Kunszt Wodny. "To obiekt bardzo istotny dla dziedzictwa historycznego Gdańska" - powiedziała Ikonnikow wyjaśniając, że Kunszt był swojego rodzaju stacją pomp zapewniającą właściwe ciśnienie wody tłoczonej do miejskich wodociągów.

"W XVII wieku Kunszt został gruntownie zmodernizowany (…): powstał wtedy budynek o długości około 50 metrów i 10 metrów wysokości" - poinformowała Ikonnikow dodając, że 10-metrowa wieża Kunsztu zakończona była czterospadowym dachem z czteroma lukarnami, a szczyt dachu zdobiła złota kula. "Wewnątrz Kunsztu Wodnego znajdował się zbiornik, do którego dwie nowoczesne, jak na tamte czasy pompy, wtłaczały wodę z Kanału Raduni" - wyjaśniła.

Tomasz Rochna z Pracowni Kwadrat, która zaprojektowała nowy budynek Kunsztu Wodnego (oryginał nie przetrwał) wyjaśnił, że - tworząc plany - architekci dbali o to, by obiekt swoim wyglądem nawiązywał do funkcji, którą pełnił Kunszt. Projektanci wymyślili m.in. zawieszoną na poziomie pierwszego piętra kładkę, nad którą zainstalowano szklane płyty, po których płynie woda. U końca kładki szklana tafla tworzy rodzaj niewielkiego wodospadu.

Finansowany przez gdański samorząd IKM jest od lat organizatorem szeregu festiwali i innych cyklicznych imprez - m.in. Festiwalu Narracje, w ramach którego zaproszeni artyści tworzą instalacje eksponowane następnie przez weekend w przestrzeni publicznej wybranej dzielnicy Gdańska.

Do ubiegłego roku IKM organizował też Festiwal Malarstwa Monumentalnego-Monumental Art, dzięki czemu na ścianach bloków gdańskiego osiedla Zaspa każdego roku powstawało kilka wielkoformatowych prac. Do realizacji projektów zapraszano artystów z całego świata. Obecnie kolekcja liczy 58 murali i jest największym tego typu zbiorem w Polsce.

IKM jest też organizatorem cyklicznej imprezy Europejski Poeta Wolności oraz gdańskich spotkań tłumaczy przygotowywanych pod hasłem "Odnalezione w tłumaczeniu".

Instytut prowadzi też całą serię przedsięwzięć adresowanych do mieszkańców i turystów, a pozwalających poznać dzieje miasta, jego dzielnic i związanych z nimi ciekawych osób - m.in. projekty Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury czy Akademia Gdańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie