REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Jesienią ruszy remont dworca kolejowego w Wadowicach

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2021 12:05
Jesienią ruszy remont dworca kolejowego w Wadowicach
Rozpoczną się prace przy remoncie dworca kolejowego w Wadowicach. Fot. Shutterstock

Jesienią mają się rozpocząć prace przy gruntownej renowacji budynku dworca kolejowego w Wadowicach. Samorząd chciałby zakończyć inwestycję za rok – poinformowała PAP Małgorzata Targosz-Storch z magistratu w Wadowicach.

REKLAMA

Miasto zawarło umowę na zaprojektowanie i wykonanie renowacji budynku dworca kolejowego w Wadowicach w lutym br. z wyłonioną w przetargu firmą ze Skawiny. "Projekt jest już prawie gotowy. Zgodnie z harmonogramem wykonawca powinien rozpocząć prace w listopadzie" - powiedziała w rozmowie z PAP Małgorzata Targosz-Storch.

Kompleksowa modernizacja dworca objąć ma przebudowę i adaptację nieczynnego budynku oraz jego rozbudowę o część dydaktyczno-edukacyjną. Zagospodarowany zostanie teren wokół obiektu. Zawarta w lutym umowa z wykonawcą opiewała na 9,7 mln zł, z czego do 75 proc. kosztów kwalifikowanych pochodziło będzie z dotacji unijnej, pozyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Powierzchnia użytkowa dworca to blisko 1,5 tys. m kw. Do zagospodarowania są cztery kondygnacje: piwnica, parter, piętro i poddasze. Dworzec ma się wpisywać się stylem i formą w historię ziemi wadowickiej z okresu galicyjskiego. Po modernizacji w budynku znajdą się m.in. poczekalnia, pomieszczenie kasowe i toalety. Sala restauracyjna zostanie zmodernizowana i połączona z tarasem, gdzie znajdzie się miejsce na kawiarnię. Na piętrze powstaną pomieszczenia dla wadowickich stowarzyszeń i organizacji. Na poddaszu zaplanowano małą salę konferencyjną.

W północnej części zaplanowano budowę nowego obiektu. Z dworcem zostanie połączony przeszklonym korytarzem.

Obiekt zostanie pozbawionych barier architektonicznych.

W latach 70. XIX w. Wadowice zaczęły starania, by przez miasto przebiegła linia kolejowa łącząca Kraków z Bielskiem. Pierwszy pociąg wjechał tam w 1887 r. Pod koniec tego roku ruszyła budowa dworca, który jest wzorcowym przykładem galicyjskiej architektury kolejowej schyłku XIX w.

Podobał się artykuł? Podziel się!