Jesienne sadzenie roślin w GdańskuGDZiZ, gdziz.gda.pl - 21-10-2020 10:37


Jak informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, miasto upiększy blisko 4 700 szt. kapusty ozdobnej i chryzantem. Sadzone będą też rośliny cebulowe, których kwiaty zakwitną wiosną.

Letnie nasadzenia w Gdańsku ustępują miejsca tym jesiennym. W tym sezonie na gdańskich kwietnikach nie zabraknie kapusty ozdobnej, jednej z niewielu roślin, której służą niskie temperatury. Przykryta pod śnieżną pierzyną, potrafi przetrwać nawet do wiosny. Finezyjne kapusty w kolorze bieli i fioletu będzie można podziwiać w 4 lokalizacjach:

w obwódkach oraz na kopcu w Parku Oliwskim - 750 szt.
w Parku Zielonym we Wrzeszczu - 2220 szt.
w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia - 400 szt.
na terenie Śródmieścia - 50 szt.

Z kolei eleganckiego charakteru miejskim rabatom dodadzą chryzantemy. Ich widokiem na gdańskich ulicach mieszkańcy miasta będą mogli się zachwycać do grudnia. Kondycja tych kwiatów uzależniona jest głównie od temperatury. Różnokolorowe chryzantemy wypełnią partery kwiatowe w Parku Oliwskim, a ich czerwona odmiana ozdobi wejście do parku od strony ulicy Opata Jacka Rybińskiego. Łącznie w tym miejscu posadzonych zostanie 440 sztuk. Festiwal barw w wykonaniu chryzantem zachwycać będzie również na rondzie Ofiar Katynia (710 szt.) oraz przy siedzibie Rady Miasta (75 szt.).

Dodatkowo jak co roku, na zielonych terenach w administracji GZDiZ posadzonych zostanie 16 400 szt. cebul kwiatowych. Tylko w obrębie Śródmieścia na wiosnę ukrytych w ziemi czekać ich będzie aż 10 000 sztuk. Pośród nich: kilka odmian tulipanów, krokusy, narcyzy, szafirki, ozdobne czosnki, hiacynty i cebulice syberyjskie. Pierwsze kwiaty pojawią się już na początku marca, kolejne rozkwitać będą kolejno, aż do czerwca.

Cebule jesiennych i wiosennych krokusów pojawią się również w parkach zabytkowych: Parku Oliwskim, Kuźniczki oraz Brzeźnieńskim. Krokusów, tulipanów, hiacyntów oraz ozdobnych czosnków nie zabraknie również we Wrzeszczu, Zaspie, Parku Chirona, w rabatach przy ul. Podchorążych i Radarowej, wzdłuż al. Grunwaldzkiej oraz na rondzie ulic Słowackiego i Spadochroniarzy.