×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jest koncepcja architektoniczna Teatru Polskiej Opery Królewskiej! Oto jak wygląda

  • Autor: PAP, opr. AS
  • 15 wrz 2023 11:32
  • Aktualizacja: 15 wrz 2023 11:38
Jest koncepcja architektoniczna Teatru Polskiej Opery Królewskiej! Oto jak wygląda
Zwycięska koncepcja Teatru Opery Królewskiej autorstwa Biura Architektonicznego Stelmach i Partnerzy z Lublina, fot. mat. Opera Królewska

Znamy wyniki konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Polskiej Opery Królewskiej. Zwyciężyła koncepcja przygotowana przez Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina.

REKLAMA

  • Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina wygrało konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Polskiej Opery Królewskiej - ogłoszono w czwartek w Warszawie.
  • Działka, na której powstanie budynek Teatru Polskiej Opery Królewskiej, zlokalizowana jest przy historycznym założeniu Osi Stanisławowskiej i znajduje się na obecnym terenie Łazienek Królewskich.
  • Budynek będzie obejmował Salę Operową z widownią na 350-400 widzów, sceną, wieżą sceniczną, kieszeniami scenicznymi, foyer z kasami i salę prób orkiestry - z możliwością wykorzystania do mniejszych wydarzeń koncertowych.

W czwartek w siedzibie SARP w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru Polskiej Opery Królewskiej.

Zgodnie z decyzją zespołu sędziowskiego pod przewodnictwem dr hab. Magdaleny Kozień-Woźniak zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną Teatru Polskiej Opery Królewskiej zostało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy z Lublina, które otrzymało 200 tys. zł brutto oraz nagrodę w postaci zaproszenia do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie usługi na podstawie wybranej pracy konkursowej. W skład zespołu projektującego weszli: Bolesław Stelmach, Marek Zarzeczny, Rafał Szmigielski, Zbigniew Wypych.

Praca proponuje budynek o zwartej bryle o rzucie trapezu wpisanym w kształt terenu lokalizacji. Wielowarstwowe elewacje o znacznej miąższości dematerializują granicę między zewnętrzem a wnętrzem obiektu, integrując go z parkowym otoczeniem. Trójwymiarowy model metaforycznego lasu, użyty dla kształtowania tektoniki budynku nadaje indywidualny charakter gmachowi Polskiej Opery Królewskiej i tworzy nowy znak w przestrzeni - napisano w decyzji jury.

Praca godzi w oryginalny sposób istniejący układ Osi Stanisławowskiej, narożnika Łazienek Królewskich i sąsiedztwa architektury współczesnej powstającej nierzadko w sposób przypadkowy. Jest czytelnym znakiem w krajobrazie kultury wysokiej i wyważonej estetyzacji przestrzeni. Tworzy nową tożsamość miejsca zharmonizowaną z historyczną przestrzenią - podkreślono.

Bolesław Stelmach o zwycięskiej koncepcji

"Jestem szczęśliwy, że zrobiliśmy najlepszy projekt i udało nam się wygrać. Był to bardzo trudny konkurs" - powiedział PAP Bolesław Stelmach.

Funkcja budynku z jednej strony wymaga dużej kubatury i dużych powierzchni, a z drugiej strony wyjątkowość lokalizacji w zabytkowym parku skłaniała do jak najoszczędniejszych gabarytów - wyjaśnił. 

Mówiąc o szczegółach koncepcji architekt wymienił: salę operową na ponad 600 miejsc z fosą orkiestrową, pełną mechaniką sceniczną górną i dolną oraz trzema kieszeniami scenicznymi na światowym poziomie technologicznym. Wnętrze sali - wyjaśnił - zaprojektowano z fińskiej sklejki, która ma zapewnić dobrą akustykę, przyjazne odczucia i skojarzenia z "wnętrzem gniazda ptaków".

Opisując budynek od zewnątrz Stelmach zwrócił uwagę na rampy i schody, którymi będzie można wejść na dach z łąką, otwartym kinem letnim lub teatrem. "To ukłon w stronę parku i warszawiaków, którzy z rodzinami będą mogli przyjść, posiedzieć na tej łące, spojrzeć na wspaniały park z poziomu koron drzew" - powiedział.

"Uwarunkowania konserwatorskie nie pozwalały zbudować budynku wyższego niż 13 m, mniej więcej do wysokości drzew" - wyjaśnił architekt dodając, że zaprojektowany obiekt jest powiązany kompozycyjnie z pałacem Na Wodzie, Kanałem Piaseczyńskim, osią wodną wiodącą od Zamku Ujazdowskiego i znajduje się w południowej części wielkiego założenia Osi Saskiej.

Jak stwierdził, teatr operowy będzie otwarty na Oś Saską foyer, głównym wejściem i placem przed nim. Przestrzenie parterowe zostały zaprojektowane jako otwarte. Przed budynkiem mogą się znajdować restauracje z ogródkami.

Wśród najciekawszych pomysłów przewidzianych w budynku wymienił ceramiczną elewację z dużą ilością zieleni i słupy z elementami fotowoltaicznymi, które będą "podążać" za słońcem. "Cała ta narracja jest bardzo proekologiczna" - podkreślił.

Chcieliśmy zaprojektować budynek bardzo energooszczędny, zachowując trzy zasady witruwiańskie: piękno, użyteczność, trwałość. Żeby za 100-200 lat ktoś chciał ten obiekt konserwować i uważać go za świadectwo swojego czasu - powiedział Stelmach.

Drugą nagrodę w konkursie otrzymała firma APA Wojciechowski z Warszawy, a trzecią - firma Dżus GK Architekci i Restudio Jacaszek Architekci.

Budynek długo wyczekiwany

Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Andrzej Klimczak podkreślił, że to jest bardzo ważny dzień dla POK. "To jest dzień nieprawdopodobnie ważny. My wszyscy czekamy na to z niecierpliwością, że pojawi się w końcu dom, prawdziwy dom, w którym będzie można ćwiczyć do woli, nie wynajmować sali, nie czekać czy spektakl się odbędzie czy nie odbędzie" - powiedział Klimczak.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówił dziennikarzom, że "to jest kolejny etap realizacji ważnej inwestycji i kolejna instytucja kultury, która powstaje w Warszawie, w sensie nowego budynku". "Bo Polska Opera Królewska od ponad pięciu lat działa, wspaniałe premiery organizuje, bardzo się cieszę, że ona się sprawdziła" - zaznaczył.

Dzięki Łazienkom Królewskim, dzięki zmarłemu niedawno prof. Zbigniewowi Wawrowi, znaleźliśmy wspaniałą działkę, miejsce puste, niezadrzewione, tuż przy Łazienkach i przy dobrym rozwiązaniu architektonicznym, doskonale ta budowla, ta siedziba, wpisze się w architekturę miejsca. Warszawa zyska z prawdziwego zdarzenia kolejną instytucję muzyczną - dodał Gliński.

Minister wskazał, że "tak duże miasto, które przez lata się rozrastało a nie budowało infrastruktury kulturalnej, zasługuje na takie inwestycje". "Jestem pewien, że tam będzie i wielka frekwencja, i wielka satysfakcja dla wszystkich z takiego pięknego, architektonicznego rozwiązania, wpisującego się w tę zieleń w tym miejscu, w tym regionie Warszawy" - ocenił.

Działka, na której powstanie budynek Teatru Polskiej Opery Królewskiej, zlokalizowana jest przy historycznym założeniu Osi Stanisławowskiej i znajduje się na obecnym terenie Łazienek Królewskich. To historyczne założenie urbanistyczne powstało na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w drugiej połowie XVIII w. według projektu Augusta Moszyńskiego.

Teatr Polskiej Opery Królewskiej: co się w nim znajdzie?

Budynek będzie obejmował Salę Operową - reprezentacyjną salę główną z widownią na 350-400 widzów, sceną, wieżą sceniczną, kieszeniami scenicznymi, foyer o ekskluzywnych funkcjach wystawowych i zlokalizowanych w nim kasach, salę prób orkiestry - z możliwością wykorzystania do mniejszych wydarzeń koncertowych. Oprócz tego w budynku znajdą się także, jako ich składowe, bufet, szatnia, recepcja, garderoby, administracja POK, strefy VIP, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, archiwa, magazyny, toalety, pomieszczenia techniczne, komunikacja i inne.

Ze względu na bliskość Parku, Stawu Łazienkowskiego oraz Zamku Ujazdowskiego, Ermitażu i Pałacu na Wyspie, od których działka jest oddzielona pasami zieleni - plac przed budynkiem Teatru Polskiej Opery Królewskiej będzie mieć urządzoną zieleń parkową.

W jury konkursu zasiadali: dr hab. inż. arch. Magdalena Kozień - Woźniak (przewodnicząca Sądu Konkursowego), Iwona Pastwa-Zarychta, prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski, arch. Piotr Walkowiak, arch. Jacek Lenart, arch. krajobrazu Marek Szeniawski, arch. Wojciech Wagner, arch. Piotr Lewicki, prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens. Funkcję Sekretarza Konkursu pełnił: arch. kraj. Rafał Mroczkowski. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska, Piotr Nowak

ksi/ par/ ; pin/ aszw/

Podobał się artykuł? Podziel się!