Jest pomysł na dokończenie budowy Kopca Wolności w Poznaniupoznan.pl - 29-01-2016 12:22


Pierwszy Kopiec Wolności został usypany przez poznaniaków, by upamiętnić zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Został uroczyście otwarty 3 maja 1919 r. W czasie okupacji kopiec został zniszczony i do jego odbudowy przystąpiono dopiero w latach 90. XX wieku. Nie ukończono jej wówczas. Dziś pojawiły się plany ponownej odbudowy.

Inicjatorzy odbudowy kopca z lat 90. zwrócili się do prezydenta miasta Poznania z propozycją, by zmierzyć się z zadaniem dokończenia odbudowy Kopca Wolności. Pierwszy Zastępca Prezydenta Mariusz Wiśniewski poparł pomysł.

Jednak nie jest to proste zadanie. Między innymi z powodu budowy geologicznej terenów nadmaltańskich. Usypanie tak dużej konstrukcji - a przypomnijmy, że aby obecny kopiec był tak wysoki jak jego poprzednik z 1919 roku, musiałby być wyższy jeszcze o 10 metrów - to poważne wyzwanie - informuje oficjalny portal miasta poznan.pl.

Zdaniem prezydenta warto przeprowadzić badania techniczne i geologiczne. Kopiec wpisał się już w krajobraz Malty architektonicznie i rekreacyjnie. Jego dokończenie i dobudowanie tarasu widokowego na szczycie dałoby pozytywne rezultaty dla przestrzeni publicznej Poznania. Stałby się atrakcją jeziora i całego Poznania.