×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jest projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Czas na konsultacje społeczne

 • Autor: UM Warszawa
 • 24 lut 2023 13:59
Jest projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Czas na konsultacje społeczne
Stołeczny ratusz przedstawił projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy. fot. Shutterstock

Stołeczny ratusz przedstawił projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy. Teraz czas na konsultacje społeczne.

REKLAMA

 • Stołeczny ratusz przedstawił projekt uchwały krajobrazowej dla Warszawy, która pomoże uporządkować przestrzeń miasta.
 • Głos w sprawie m.in. reklam, szyldów, małej architektury czy ogrodzeń mogą zabrać również mieszkanki i mieszkańcy stolicy podczas konsultacji społecznych.
 • Konsultacje społeczne trwają od 24 lutego do 31 marca 2023 r.

Pierwszy raz projekt uchwały zaprezentowany został w 2017 roku i wzbudził wówczas wielkie zainteresowanie opinii publicznej. W 2018 roku zaktualizowany dokument został wyłożony do publicznego wglądu w trybie ustawowym. Po rozpatrzeniu uwag projekt trafił do Rady m.st. Warszawy.

16 stycznia 2020 roku radni niemal jednogłośnie przyjęli dokument – uchwałę uchylił jednak wojewoda mazowiecki. O jej dalszych losach rozstrzygnęły sądy administracyjne kolejnych instancji. Proces ten trwał dwa lata. Po orzeczeniu sądów Miasto Stołeczne Warszawa zostało zobowiązane do ponownego uzgodnienia i wyłożenia dokumentu.

Po rozpatrzeniu uwag mieszkańców, uchwała musi zostać ostatecznie zaakceptowana przez radnych. Jej zapisy poprawią jakość przestrzeni stolicy – wpłyną na estetykę m.in. ograniczając chaos reklamowy.

Uchwała krajobrazowa: co się zmieni w mieście?

Projekt uchwały krajobrazowej przewiduje m.in.:

 • zasadnicze ograniczenie liczby i dopuszczalnych formatów nośników reklamowych, odpowiednio do charakteru urbanistycznego poszczególnych ciągów ulicznych;
 • uporządkowanie lokalizacji i skali szyldów, szczególnie na elewacjach budynków, w obrębie tzw. pola szyldowego;
 • wprowadzenie obowiązku dostosowania istniejących nośników reklamowych i szyldów do nowych przepisów;
 • wykluczenie budowy ogrodzeń z najbardziej rażących wizualnie materiałów, ograniczenie wysokości ogrodzeń oraz ustanowienie minimalnych zakresów tzw. przezierności;
 • wykluczenie grodzenia osiedli modernistycznych i określenie maksymalnej rozpiętość terenów grodzonych na nowych osiedlach mieszkaniowych;
 • ujednolicenie obiektów małej architektury na terenach publicznych w zakresie kolorystyki i wykorzystywanych materiałów.

W porównaniu do tekstu uchwalonego w 2020 r. projekt wprowadza szereg zmian. Część z nich wynika z rozstrzygnięć, które zapadły w wyroku NSA w grudniu 2021 r. Dlatego wykreślone zostały z zapisów projektu uchwały określenia liczby nośników reklamowych na nieruchomości, a także regulacje dotyczące tablic urzędowych oraz elementów wygradzających jezdnie.

Mieszkańcy mogą się wypowiedzieć

Projekt uchwały oraz przewodnik po jego najważniejszych zapisach dostępny jest na stronie architektura.um.warszawa.pl/. Uwagi do dokumentu może zgłaszać każdy – zarówno za pomocą specjalnego formularza, jak i w formie maila na adres: krajobrazowa@um.warszawa.pl. Uwagi można przesyłać do 31 marca 2023 r.

Można również wziąć udział w konsultacjach:

 • Podczas spotkania online – 7 marca (wtorek) o godz. 17:30.
  – na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie;
  – na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją; jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję otrzymasz w mailu zwrotnym.
 • w czasie dyżuru w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury:
  – 9 marca (czwartek), w godz. 16:00-19:00;
  – 13 marca (poniedziałek), w godz. 16:00-19:00;
 • Podczas dyżuru telefonicznego pod numerem: 22 325 81 08, w środy: 1, 8 i 15 marca, w godz. 13:00-16:00.
  Z projektem uchwały można się także zapoznać również w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, Al. Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od Wydział Obsługi Mieszkańców, pon.-pt., godz. 8-16.

Konsultacje społeczne trwają od 24 lutego do 31 marca 2023 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie