×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jest szansa na dofinansowanie przebudowy Starego Rynku w Poznaniu

  • Autor: PAP
  • 04 gru 2018 09:42
Jest szansa na dofinansowanie przebudowy Starego Rynku w Poznaniu
Przebudowa Starego Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach (fot. Demiurg / poznan.pl)

Wniosek Poznania o dofinansowanie przebudowy płyty Starego Rynku uzyskał najwyższą notę w konkursie WRPO organizowanym przez urząd marszałkowski – poinformował poznański magistrat. Oznacza to, że szanse na uzyskanie przez miasto dotacji unijnej dla tej inwestycji są bardzo duże.

REKLAMA

Jak wskazał magistrat, komisja oceniająca przyznała projektowi rewitalizacji płyty Starego Rynku i ul. Jana Baptysty Quadro 42,5 punktu - najwięcej z wszystkich zgłoszonych w tym konkursie projektów.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że wysoka punktacja i pozytywna ocena projektu odnowy płyty Starego Rynku są dla niego niezwykle ważne.

"To nasze architektoniczne dziedzictwo, o które musimy dbać. Chcemy, by ta przestrzeń była przyjazna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że uzyskany wynik w znaczący sposób przybliża nas do pozytywnej decyzji zarządu województwa wielkopolskiego w zakresie przyznania dofinansowania, a tym samym do realizacji tej inwestycji" - podkreślił.

Dodał, że uzyskanie pierwszego miejsca w konkursie marszałkowskim oznacza wysokie prawdopodobieństwo rozpoczęcia prac nad rewitalizacją płyty Starego Rynku już w 2019 r. Pełny koszt renowacji to 53,3 mln zł. Miasto wnioskowało o blisko 30 mln zł dofinansowania.

Według koncepcji zmienić ma się płyta Starego Rynku. Kostka nie będzie szlifowana, ale kamienie zostaną odpowiednio wyselekcjonowane i ponownie ułożone na nowym podłożu tak, by nawierzchnia była płaska. Nowa nawierzchnia ma zostać ułożona też na 10 ulicach prowadzących do rynku.

"Nowości będzie więcej: przed domkami budniczymi pojawi się szereg lamp i siedziska, a przy budynku Wagi i po obu stronach Odwachu staną wyspy zieleni z roślinami, które zapewnią cień i możliwość odpoczynku. Inaczej niż obecnie będzie też po remoncie wyglądać ulica Jana Baptysty Quadro. Projektanci musieli uwzględnić, że będzie tam odbywać się wiele wydarzeń kulturalnych i zmienić ulicę w pasaż kultury. Znajdzie się w nim miejsce na mobilne elementy takie, jak scena, meble miejskie (w tym siedziska) i czasowe zadaszenie" - wskazał magistrat.

Przebudowa Starego Rynku odbywać się ma w dwóch etapach, aby nie zamykać tej przestrzeni całkowicie. Prace powinny się rozpocząć pod koniec 2019 r., a ich zakończenie planowane jest na 2021 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie