REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jeszcze w tym roku na ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie trafi 100 mln zł

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2017 15:01
Jeszcze w tym roku na ochronę Cmentarza Żydowskiego w Warszawie trafi 100 mln zł
Fot. pixabay

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego jeszcze w tym roku otrzyma 100 mln zł na uzupełnienie kapitału wieczystego, z inwestowania którego dochody będą finansowały prace porządkowe i konserwatorskie na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej w Warszawie - poinformowało MKiDN.

REKLAMA

W piątek w siedzibie MKiDN umowę w tej sprawie podpisali wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski.

- Dzisiaj podpisujemy porozumienie, które umożliwi realizację już wcześniejszych decyzji prawnych polskiego Parlamentu, a mianowicie ustawy o zaopatrzeniu w kapitał wieczysty Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dla opieki nad Cmentarzem Żydowskim na ul. Okopowej w Warszawie - powiedział minister kultury.

Gliński dodał, że porozumienie zawierane jest między MKiDN, a Fundacją Dziedzictwa Kulturowego, na mocy którego będzie można przekazać te 100 mln zł na zasilenie kapitału wieczystego, z którego dochodów "będziemy mogli systematycznie opiekować się cmentarzem, a będzie to robiła Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, która jest obecna na tym cmentarzu do kilku lat".

Środki, które zapewnią ochronę Cmentarza Żydowskiego zostały przekazane do MKiDN wskutek przyjęcia ustawy o dotacji przeznaczonej na uzupełnienie kapitału wieczystego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Cmentarz Żydowski w Warszawie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych osobistości, m.in.: historyka Szymona Askenazego, twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, aktorki i założycielki warszawskiego Teatru Żydowskiego Estery Racheli Kamińskiej, malarza Aleksandra Lessera, publicysty i działacza socjalistycznego Szymona An-skiego oraz pisarza Juliana Stryjkowskiego. Pochowano tu wiele postaci zasłużonych dla polskiej historii, kultury i nauki, polityków, bankierów oraz przemysłowców - znaczących nazwisk w realiach XIX-wiecznej i przedwojennej Warszawy.

Na terenie nekropolii znajduje się również kilka mogił symbolicznych, jak np. Janusza Korczaka, który wraz ze swoimi wychowankami z Żydowskiego Domu Dziecka zginął w Treblince, oraz Pomnik Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu.

Fundacja Dziedzictwa Kulturowego została powołana w 2012 r. Zajmuje się m.in. konserwacją oraz restauracją zabytków w Polsce i za granicą. W 2016 i 2017 r. prowadziła renowację nagrobków na Cmentarzu Żydowskim przy Okopowej. Prace konserwatorskie sfinansowało m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie