Jeżostrefy w częstochowskich parkach i na skwerachPAP - 08-11-2019 13:15


Specjalne jeżostrefy czekają na te zwierzęta w parkach i na skwerach w Częstochowie. To miejsca, gdzie się nie grabi i nie sprząta liści będących dla nich schronieniem. 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża.

Strefy dla jeży można znaleźć w parkach Staszica i 3 Maja pod Jasną Górą, na skwerze Solidarności, w parku Narutowicza, przy promenadzie Czesława Niemena, na skwerach Gniatkowskiego czy Kaliny Jędrusik. Są usytuowane między drzewami w bocznych częściach parków i skwerów, aby zmniejszyć ryzyko ich zniszczenia.

Na pomysł takiej pomocy dla jeży wpadli pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy i Działu Usług Zewnętrznych Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Zachęcają oni robiących jesienne porządki właścicieli prywatnych posesji i innych administratorów terenów zielonych: zastanówmy się, czy nie warto zostawić czegoś dla jeży - niech mają gdzie się schronić.

Apelują też do częstochowian: jeżeli podczas późnojesiennych spacerów spotkacie zalegającą górkę liści, nie niszczcie jej, bo może tam spać jeż.