×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Już jutro otwarcie Muzeum Historii Radomia

  • Autor: PAP
  • 12 sie 2022 12:13
  • Aktualizacja: 12 sie 2022 12:14
Już jutro otwarcie Muzeum Historii Radomia
Wielkie otwarcie Muzeum Historii Radomia nastąpi już 13 sierpnia br., fot. facebook Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Muzeum Historii Radomia zostanie oficjalnie otwarte w sobotę w kamienicach Gąski i Esterki, znajdujących się przy radomskim Rynku. Remont zabytkowej siedziby placówki i organizacja stałej ekspozycji kosztowały ponad 16 mln zł.

REKLAMA

  • Finisz remontu kamienic Gąski i Esterki, w których siedzibę ma Muzeum Historii Radomia.
  • Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu na remont kamienic Gąski i Esterki otrzymało dotację w kwocie blisko 8 mln zł.
  • Muzeum będzie jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce.
  • Wielkie otwarcie Muzeum Historii Radomia nastąpi już 13 sierpnia br.

Muzeum Historii Radomia organizacyjnie podlega Muzeum im. Jacka Malczewskiego. To pierwsza tego typu placówka, która będzie gromadzić i udostępniać zwiedzającym eksponaty związane z historią miasta.

Według wicedyrektora "Malczewskiego" Adama Duszyka Muzeum Historii Radomia będzie jedną z najnowocześniejszych instytucji muzealnych w kraju. "Udało nam się w perfekcyjny sposób połączyć najnowocześniejsze techniki multimedialne, hologramy, wirtualną rzeczywistość, ekrany dotykowe, dekoracje teatralne i oryginalne artefakty prezentowane w gablotach" - powiedział dyr. Duszyk.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wideoklipu w 3D przedstawiającego w ciągu ośmiu minut historię Radomia od IX do XXI wieku. Ekspozycja zaczyna się od piwnic, podzielona jest na osiem stref tematycznych i chronologicznych, oznaczonych różnymi kolorami. Do dyspozycji zwiedzających jest m.in. ponad 50 ekranów dotykowych, 6 stanowisk z wirtualną rzeczywistością oraz liczne gry.

W muzeum zwiedzić można m.in. oryginalnie wyposażony gabinet radomskiego pisarza i historii Walerego Przyborowskiego czy radomską Aptekę pod Białym Orłem z 200-letnimi oryginalnymi meblami aptecznymi. Zwiedzający muzeum napotkają na swojej drodze kilkanaście figur woskowych znanych radomian lub osób związanych z Radomiem.

Muzeum Historii Radomia oferuje wiele atrakcji zwłaszcza dla dzieci: specjalne gry, rebusy, klocki, stroje średniowieczne i renesansowe, w których będzie można robić sobie zdjęcia.

Sobotniemu otwarciu muzeum towarzyszyć będzie piknik historyczny. Organizatorzy zaplanowali pokazy grup rekonstrukcyjnych, konkursy historyczne, koncerty.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie