Już wiemy, kto zaprojektuje mural dla BydgoszczyUM Bydgoszcz - 22-09-2017 15:50


Konkurs na projekt muralu związanego z Marianem Rejewskim rozstrzygnięty. Zwycięski projekt ozdobi ścianę kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt i wykonanie muralu poświęconego Marianowi Rejewskiemu. W konkursie wzięło udział piętnaście podmiotów, które łącznie przedstawiły dwadzieścia osiem projektów. Komisja jednomyślnie wybrała do realizacji projekt pt. „Odszyfrowany Rejewski” autorstwa Juliana Nowickiego z Bydgoszczy - podaje oficjalny portal miejski Bydgoszczy.

Projekt przedstawia portret Mariana Rejewskiego, który widzimy jako częściowo zaszyfrowany. W projekcie wykorzystana jest płycina w ścianie, która defragmentuje obraz przechodzący przez nią i narzuca podział kompozycji. To w polu wyznaczonym przez płycinę portret widziany jest w sposób rzeczywisty, "odszyfrowany", natomiast poza płyciną, zarysy portretu utworzone są przez multiplikowany, charakterystyczny zapis kodu Enigmy. Tworzy to kryptograficzny wizerunek bohatera.

Część liter szyfru Enigmy jest wyodrębniona z tła dzięki dodaniu koloru  - przełamanego różu, tworząc kolejną odszyfrowaną wartość w obrazie – napis „Rejewski Marian.”

Kolorystyka projektu odtwarza kolorystykę samej elewacji po prawej stronie muralu, czyli odcieni szarości w połączeniu z cieplejszą, ciemną szarością oraz przełamanym różem, dzięki czemu obraz staje się integralną częścią całej elewacji. Tym samym wpisuje się w otoczenie i nie sprawia wrażenia wtórnie zamieszczonego plakatu.

Mural ma powstać na fragmencie ściany budynku przy ul. Gdańskiej 10 do 31 października 2017 r.