REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kaliska świątynia z 12 mln złotych na przywrócenie jej blasku

  • Autor: PAP
  • 30 paź 2017 15:21
Kaliska świątynia z 12 mln złotych na przywrócenie jej blasku
Fot. unsplash

Rozpoczął się remont Klasztoru OO. Franciszkanów na łączną kwotę 12 mln złotych. Remont jest możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego w wysokości 8,7 mln zł, reszta dotacji to środki unijne.

REKLAMA

- To wielka szansa dla takich małych świątyń wiejskich, na których remont nie jesteśmy w stanie zebrać datków. Modernizacja będzie odbywać się pod okiem konserwatora - powiedział biskup kaliski Edward Janiak.

Prace będą poprowadzone w trzech etapach. Rozpoczną się od Kaplicy Męki Pańskiej, gdzie wymieniona zostanie posadzka. Następnie remont będzie prowadzony w prezbiterium. W tej chwili - jak wyjaśnił o. Waldemar Ułanowicz, Gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów - rozpoczął się remont prospektu organowego i wszystkich elementów drewnianych, w tym ambony, konfesjonałów i obrazów.

- W drugim etapie będą montowane ławki tzw. stalle, a główny remont, największy finansowo, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i z dofinansowania ze środków unijnych będzie dotyczyć wnętrza kościoła, który rozpocznie się od ołtarza głównego - wyjaśnił o. Waldemar Ułanowicz.

Pomimo prowadzonych prac świątynia będzie funkcjonowała jak dotychczas.

Jak poinformowała naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego Grażyna Dziedziak kościół otrzyma dofinansowanie także z budżetu miasta w łącznej kwocie 164 tysiące złotych. - W ramach wsparcia wykonana zostanie konserwacja drogi krzyżowej, ławek wraz z boazerią, obrazów, rzeźb i krucyfiksów - wyjaśniła naczelnik.

Zdaniem o. Ułanowicza remont kościoła był konieczny, ponieważ ostanie malowanie było przeprowadzone w 1982 roku. - W 1964 roku odnowione zostały organy, a wymiana ogrzewania nastąpiła w 1987 roku - powiedział.

Koniec prac zaplanowano na grudzień 2018 roku. - Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie, bo nie wiemy, co odkryjemy pod tynkami - powiedział o. Ułanowicz.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie