×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kamienica na Foksal w Warszawie przechodzi wielki remont

  • Autor: UM Warszawa
  • 19 paź 2022 11:10
Kamienica na Foksal w Warszawie przechodzi wielki remont
Kamienica na Foksal w Warszawie przechodzi wielki remont, fot. shutterstock

Kamienica przy ul. Foksal 17 przechodzi remont, możliwy także dzięki miejskiej dotacji. Za budynkiem kryje się ciekawą historię – zarówno z okresu 20-lecia, jak i z powojnia. Wspólnota mieszkaniowa postanowiła go wyremontować, miasto wsparło ją kwotą 99 000 zł.

REKLAMA

Dom wybudowano dla Henryka Lewenfisza w latach 1912-1913 wg projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Juliusza Heppena. W okresie międzywojennym w kamienicy mieszkał sławny aktor i piosenkarz Eugeniusz Bodo zajmując czteropokojowy apartament znajdujący się na drugim piętrze w części frontowej. 

Losy powojenne

Dom w 1944 roku został mocno uszkodzony, ale nie zniszczony. Odbudowano go w 1948 roku bez dwóch górnych kondygnacji. Później przy okazji następnego remontu, usunięto ornamentykę oraz balkon z budynku frontowego i całość pokryto nowym gładkim tynkiem.

Po wojnie kamienica należała do Państwowego Instytutu Wydawniczego. Na parterze działała kawiarnia Cafe Snob, która była kontynuatorką Cafe Bodo z międzywojnia. To w niej, w 1964 roku, powstał pomysł stworzenia protestacyjnego „Listu 34” przeciw cenzurze komunistycznej. W kawiarni można było spotkać Antoniego Słonimskiego, Leszka Kołakowskiego, Pawła Jasienicę, Janusza Głowackiego czy Zbigniewa Cybulskiego.

Pierwszy etap prac

W 2022 roku wspólnota mieszkaniowa postanowiła przeprowadzić prace remontowo-konserwatorskie elewacji frontowej. Jest to pierwszy etap renowacji budynku i miejmy nadzieję, że w następnych latach będą kolejne.

Prace właśnie się rozpoczęły i potrwają do późnej jesieni 2022 roku. Podczas remontu elewacja zostanie oczyszczona, spękane i brakujące tynki uzupełnione i naprawione. Całość pokryje farba w kolorze zgodnym z wynikami badań stratygraficznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie