REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kamienica na poznańskiej Wildze przejdzie metamorfozę

  • Autor: www.poznan.pl
  • 26 sie 2021 12:39
Kamienica na poznańskiej Wildze przejdzie metamorfozę
Kamienica na poznańskiej Wildze przejdzie metamorfozę, fot. www.poznan.pl

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu rozpoczyna remont następnego historycznego budynku przy ul. Kilińskiego. Wszystkie prace modernizacyjne zostaną wykonane z dbałością o każdy szczegół, zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków.

REKLAMA

Na początku tego roku ZKZL rozpoczął modernizację budynku przy ul. Kilińskiego 5. Teraz sąsiednia kamienica, znajdująca się pod numerem 4, również przejdzie generalny remont. Plac budowy został już przekazany głównemu wykonawcy, a pierwsze prace przygotowawcze już się rozpoczęły.

Należąca do spółki kamienica została wybudowana w 1901 roku i jest wpisana do rejestru zabytków. Stanowi cenny przykład historycznej zabudowy ul. Kilińskiego. Ciekawostką jest fakt umieszczenia daty budowy w sztukaterii na szczycie budynku. Po ponad 100 latach pozostały tam jednak tylko dwie pierwsze cyfry "19".

Tak jak w przypadku inwestycji przy ul. Kilińskiego 5, również w sąsiedniej kamienicy (przy ul. Kilińskiego 4) wszystkie prace zostaną wykonane z dbałością o każdy szczegół, zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Modernizacja obejmie między innymi remont elewacji frontowej wraz z dociepleniem budynku.

Wyremontowany i docieplony zostanie również dach wraz z naprawą i wzmocnieniem więźby dachowej. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa - zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. W kamienicy remont przejdą też balkony. Prace obejmą klatkę schodową, gdzie zamontowane zostaną balustrady z odtworzeniem historyzującej formy. Renowacji ulegną schody, a całość zostanie na nowo pomalowana. Modernizacja kamienicy przy ul. Kilińskiego 4 obejmie również piwnice.

W przypadku tak szeroko zakrojonego remontu nie mogło zabraknąć prac nad poprawą instalacji. ZKZL planuje bowiem remont sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz montaż centralnego ogrzewania połączoną z likwidacją pieców kaflowych. W kamienicy przy ul. Kilińskiego 4 zostanie usuniętych ich aż 45, co niewątpliwie wpłynie na jakość powietrza w okolicy. 

Spółka planuje zakończyć remont w III kwartale 2022 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie