REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Kamienica przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odzyskała dawny kolor

  • Autor: UM Warszawa
  • 08 lis 2022 10:19
Kamienica przy Rynku Starego Miasta w Warszawie odzyskała dawny kolor
Kamienica przy Rynku Starego Miasta 17 w Warszawie odzyskała dawny kolor, fot. UM Warszawa

Zakończył się remont elewacji kamienicy przy Rynku Starego Miasta 17 w Warszawie. Przed laty dom był wtórnie przemalowany na ciemne żółcie i czerwienie. Prace wykonane zgodnie ze sztuką konserwatorską przywróciły elewacji kamienicy dobrą kondycję.

REKLAMA

Elewacje kamienic przy Rynku Starego Miasta w Warszawie były w przeszłości naprawiane, ale niejednokrotnie w niewłaściwy a nawet szkodliwy sposób. Często w wyniku tych renowacji zmieniał się też niestety wygląd budynków, np. z powodu zastosowania do wykończenia farb o mocnych kolorach zamiast tynku barwionego w masie. 

W wyniku takich prac zmieniono kolorystykę kamienicy przy Rynku Starego Miasta 17. Pierwotnie stonowana i jasna, została przemalowana na ciemne czerwienie i żółcie

Tynk w najniższej partii przy chodniku odpadał, a reszta elewacji była spękana i pokryta brudem. Zniszczone partie tynku w parterze zostały usunięte, mur oczyszczony, odsolony i zabezpieczony. Następnie konserwatorzy odtworzyli wyprawy tynkarskie. Na koniec przywrócili pierwotną kolorystykę całej elewacji. Wykonano ją poprzez nałożenie wierzchniej warstwy z tynku barwionego w masie. Teraz kamienica jest jasnożółta z oliwkowymi elementami dekoracji, jak boniowanie i opaski okienne.

Dekoracyjny fryz z płaskorzeźbą przedstawiającą scenę pochodu bachicznego także został oczyszczony z wtórnych, szkodliwych przemalowań. Po naprawie spękań, uzupełnieniu ubytków i wzmocnieniu strukturalnym, oryginalna ozdoba została pokryta laserunkiem imitującym kamień zgodnie z pierwotnymi założeniami twórców

Miejska dotacja na remont wyniosła 69 tys. zł, co stanowi blisko 50  proc. kosztów tego remontu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie