Kamienica przy ul. Włókienniczej 22 w Łodzi to skarbnica polichromii i detaliUM Łódź - 03-02-2022 09:32


Kamienica przy ul. Włókienniczej 22 w Łodzi, dawny dom Moryca Tauberga, przechodzi metamorfozę. To najpóźniej rozpoczęta kubaturowa realizacja gminnego programu rewitalizacji przy dawnej ulicy Kamiennej.

Niezwykła kamienica Moryca Tauberga obecnie jest nieco zapomniana, ale po remoncie ma być jedną z piękniejszych przy ulicy Włókienniczej.

– W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Jak zwykle nie zapomnimy o podwórku, które stanie się miejscem spotkań mieszkańców.

– Budynek okazał się skarbnicą polichromii i detali architektonicznych, więc obecnie prowadzimy intensywne prace konserwatorskie. W części pomieszczeń trwają już wykończenia: roboty tynkarskie, stolarskie, montaż grzejników itp. W następnej kolejności planujemy wykonanie m.in. instalacji gazowej i renowacje sztukaterii na klatkach schodowych – dodaje Marcin Bajerski z firmy Vik-Bud będącej wykonawcą prac remontowych.

Zielone podwórko i plac zabaw

Ulica Włókiennicza zyska kolejną przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Na podwórku staną ławki i altana z ozdobnymi pnączami, pojawią się nowy trawnik, kwiaty i krzewy. Podwórko będzie miejscem spotkań dorosłych mieszkańców, ale również przestrzenią dla dzieci - powstanie tu nowy plac zabaw.

Wartość inwestycji przy Włókienniczej 22 to 12 310 842,00 zł. Wykonawcą jest firma VIK-BUD Sp. z o.o.