×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kamienica w śródmieściu Katowic będzie jak nowa

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 13 paź 2021 17:01
  • Aktualizacja: 13 paź 2021 17:02
Kamienica w śródmieściu Katowic będzie jak nowa
Kamienica przy ul. Kozielskiej: wizualizacja elewacji po remoncie. fot. mat. prasowe Śląskie Kamienice
Kamienica w śródmieściu Katowic będzie jak nowa
Kamienica w śródmieściu Katowic będzie jak nowa

Kamienica przy ulicy Kozielskiej w Katowicach przejdzie wkrótce metamorfozę. Już w październiku rozpoczną się pierwsze prace remontowe z zewnątrz.

REKLAMA

Spółka Śląskie Kamienice zakupiła i podjęła decyzję o remoncie kamienicy przy ulicy Kozielskiej w Katowicach.

Budynki przy ul. Kozielskiej to zespół szeregowych kamienic wzniesionych w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jest to nieruchomość o numerach 5,7 i 9 zwieńczająca pierzeję kamienic. Sama ulica Kozielska nie stanowiła w przeszłości ważnego szlaku handlowego, natomiast jej umiejscowienie w Śródmieściu gwarantuje błyskawiczny dostęp do najważniejszych punktów usługowych i kulturalnych. Położenie nieruchomości gwarantuje dogodny dojazd do głównych arterii komunikacyjnych - w tym drogi krajowej nr 78, zapewniającej dojazd do Chorzowa i Bytomia - czy z drugiej strony - do węzła z drogą krajową nr 86 w kierunku Sosnowca i Dąbrowy Górniczej. Dzięki temu przemieszczenie się pomiędzy miastami w aglomeracji jest bezproblemowe i błyskawiczne.

Przeczytaj także >> 
Tak będzie wyglądać miejski dom kultury w Katowicach. To projekt Blank Architekci

Kamienica nigdy nie miała bogato zdobionej elewacji, była skromna, ale zadbana i czysta. Mieszkańcy prowadzili małe ogródki na dziedzińcu, na którym niegdyś była także powozownia z dorożkami i stajnia. Dawniej mieściły się tutaj m.in. spory zakład produkcji wafli, mleczarnia oraz prywatna pracownia szewca. Obecnie budynek spełnia głównie funkcję mieszkalną.

Przekraczając próg kamienicy natrafiamy na sporej wielkości klatkę schodową, na której ścianach zauważyć można przedwojenne zdobienia. Na kolejne piętra prowadzą solidne schody, z balustradą z ornamentami. Jest bardzo przestronnie. Z okien wyższych kondygnacji rozpościera się widok na współczesną architekturę, ale również inne kamienice. Warto nadmienić, że w niektórych mieszkaniach znajdują się parkiety, które zwiększają wartość poszczególnych pomieszczeń. Wszystkie gmachy zostały wykonane w technologii tradycyjnej, a od strony podwórza są poddane termomodernizacji. Zaletą są także duże, nowe okna, które sprawiają, że w pomieszczeniach jest jasno. W budynkach znajdują się po dwa lokale na każdą kondygnację. Do mieszkań prowadzą piękne, dwuskrzydłowe, drewniane drzwi. Po remoncie miejsca te zyskają nowe życie, ale nie stracą swojego historycznego uroku. 

 –  Kamienica została zakupiona w 2020 roku i jak się okazuje stanowi dobry fundament do poprawy wartości inwestycyjnej okolicy. Cieszy nas ten fakt bowiem często mieliśmy do czynienia z takimi budynkami, którym nikt nie dawał szansy ze względu na ich stan, a nam udało się je wyremontować i szybko rozsprzedać mieszkania. W kamienicy znajdują się przestrzenie o różnym metrażu – są te przestronniejsze, w których świetnie zadomowi się większa rodzina, ale są także kawalerki idealne np. dla studentów. W naszych planach skupiamy się przede wszystkim na tym, aby kamienica stała się miejscem komfortowym i przyjaznym. Wytyczyliśmy nowe piony, podzieliliśmy część mieszkań na mniejsze, by również cenowo oferta była atrakcyjna dla naszych przyszłych nabywców. Powstaną nowe instalacje, zostaną wyremontowane części wspólne z zachowaniem oryginalnych zdobień – mówi Dyrektor Zarządzająca Spółki, Aleksandra Kruszelnicka.

– Ogromną metamorfozę przejdzie poddasze tworząc z niższą kondygnacją ciekawe mieszkania dwupoziomowe do własnej aranżacji. Najbardziej jednak jesteśmy dumni z projektu elewacji zewnętrznej, która zostanie wykonana jako pierwsza. Dysponujemy wspaniałymi wizualizacjami, które na dniach opublikujemy. Ostatecznie, budynek zachowa swoją dotychczasową formę, ale będzie się wyróżniał na tle otoczenia. To będzie początek nowej historii dla tego miejsca. Wysiłek jaki zostanie włożony w ten projekt - wysokie standardy wykończenia i dbanie o detal sprawią, że Katowice zyskają nową perełkę architektoniczną. Dotychczas, w pierwszej kolejności zajmowaliśmy się pracami wewnątrz budynków, tym razem zależy nam na tym, by pierwsze efekty naszych prac były widoczne gołym okiem. Na ten moment jesteśmy na etapie domykania ostatnich spraw formalnych i już w październiku rozpoczynamy pierwsze prace remontowe z zewnątrz. Warto także wspomnieć, że już od jakiegoś czasu trwa sprzedaż mieszkań w tej kamienicy – dodaje.

– Chcemy odczarować ulicę Kozielską, która mamy wrażenie, została trochę zapomniana. Zamieszkanie w wyremontowanym budynku w sąsiedztwie galerii oraz Dworca Głównego, z błyskawicznym dostępem do zakładów pracy, placówek oświaty i terenów zielonych to atut tego miejsca, które w niedalekiej przyszłości może stać się modnym punktem na mapie miasta. Nasza kamienica odzyska dawny blask i ufamy, że stanie się motywacją dla samorządowców i inwestorów do podejmowania odważniejszych decyzji w sprawie rewitalizacji tego obszaru. Mamy nadzieję, że z poszanowaniem historii tego miejsca. Jesteśmy dobrej myśli – konkluduje Aleksandra Kruszelnicka.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie