×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kamienice Foksal 13/15 odzyskują pierwotny wygląd. Trwa konserwacja elementów zabytkowych i renowacja elewacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 sie 2018 12:26
  • Aktualizacja: 08 sie 2018 12:27
Kamienice Foksal 13/15 odzyskują pierwotny wygląd. Trwa konserwacja elementów zabytkowych i renowacja elewacji
fot. mat. prasowe

Rewitalizacja dwóch zabytkowych kamienic Foksal 13/15 wchodzi w kolejny etap. Generalny wykonawca zakończył większość prac nad elementami konstrukcyjnymi budynku i na plac budowy weszły ekipy zajmujące konserwacją zabytkowych elementów. Trwa renowacja elewacji obu kamienic i odnawianie barwnych polichromii wewnątrz budynków.

REKLAMA

Kamienice przy ulicy Foksal 13 i 15 już niedługo na powrót staną się miejscem dla osób ceniących autentyczność, unikatowość i luksus na najwyższym poziomie. Zbudowane pod koniec XIX wieku w stylu eklektycznym, z fasadami obfitującymi w misternie zdobione detale, są jednymi z najpiękniejszych w Warszawie. Po renowacji w ich wnętrzach powstanie 55 eleganckich apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw. i wysokości nawet do 4,2 m.

Projekt rewitalizacji kamienic opracowała wybitna znawczyni architektury historycznej, architekt Anna Rostkowska z pracowni Proart we współpracy z renomowanym biurem Sud Architectes.

 – Inwestycja Foksal 13/15 to pełen wyzwań projekt, którego realizacja daje nam bardzo dużo satysfakcji. Oryginalne detale i elementy wykończenia poddawane są pieczołowitej konserwacji przez znakomitych fachowców. Odrestaurowanie i zrekonstruowanie tak ogromnej liczby sztukaterii wewnątrz zabytkowych budynków jest czymś dotąd niespotykanym na polskim rynku nieruchomości. Po zakończonej rewitalizacji apartamenty będą tak jak w czasach belle epoque olśniewać swoją wytwornością – mówi Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Aktualnie generalny wykonawca zakończył prace nad elementami konstrukcyjnymi. Wybudowano m.in. ścianki działowe, wykonano izolacje wewnętrzne, przyłącza wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Niedawno rozpoczęto wykonywanie tynków, montaż stolarki oraz ślusarki okiennej. Od marca trwa również renowacja elewacji obu kamienic, obejmująca fronty budynków i część od strony podwórek. Wstępnie oczyszczono ściany, w wybranych miejscach zostały naprawione, wymieniono również nadproża. Trwa montaż detali architektonicznych.

W najbliższych miesiącach planowane są prace tynkarskie i posadzkarskie, a po ich zakończeniu montaż odrestaurowanych i zrekonstruowanych sztukaterii i parkietów. Na sufitach znajdzie się łącznie prawie sto wzorów faset, rozet, listew i konsol, a na podłogach drewniane parkiety o blisko dwudziestu modnych na przełomie XIX i XX wieku motywach. Wykonawca zajmie się również montażem drzwi wejściowych do apartamentów oraz renowacją balustrad i elementów kamiennych na klatkach schodowych.

Jednym z ciekawszych, rzadko wykonywanych w świecie konserwatorskim przedsięwzięć jest konserwacja polichromii na stropach przy jednoczesnej wymianie całej ich konstrukcji. W pierwszym etapie zabezpiecza się malowidła za pomocą bibuły japońskiej. Kolejny krok to pełne deskowanie, które podtrzymuje chronione miejsce i podparcie go tzw. stemplami. Wszystkie warstwy stropowe są usuwane i zastępowane nowymi, po czym następuję specjalistyczna renowacja polichromii in-situ. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, planowane zakończenie inwestycji to III kw. 2019 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie