REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kamienice na Pradze odzyskują dawny blask

  • Autor: UM Warszawa
  • 09 paź 2018 15:16
Kamienice na Pradze odzyskują dawny blask
fot. unsplash

Na Pradze-Północ, przy ulicy Stalowej, powstaje pierwsza w Warszawie kamienica wielopokoleniowa. We wtorek, 9 października, postęp prac oglądała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

REKLAMA

Na Pradze, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji, w modernizowanych kamienicach powstają kolejne mieszkania dla warszawiaków.
– Realizujemy program rewitalizacji po prawej stronie Wisły. Dowodem są także modernizacje kamienic. Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej jest pierwszym takim projektem w Warszawie. Zamieszkają tu seniorzy, dzieci będące w pieczy zastępczej oraz warszawiacy, których nie stać na komercyjny kredyt – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy i dodaje – Ten projekt, jak i budowa nowych mieszkań w całej Warszawie, to działania w ramach polityki Mieszkania2030. Rozpoczęliśmy konsultacje społeczne programu Mieszkania2030, który jest rozwinięciem i doszczegółowieniem właśnie tej polityki mieszkaniowej. Celem jest zwiększenie zasobu miejskich mieszkań do 100 tysięcy, a wyzwaniem przygotowanie oferty dla każdego, bez względu na wiek czy dochody.

Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29
Trwa modernizacja pięciokondygnacyjnej kamienicy z 1912 r. oraz oficyny przy ulicy Stalowej 29. To pierwszy w Warszawie projekt mieszkaniowy skierowany zarówno do osób młodszych, jak i do starszych.

Na ostatnich dwóch piętrach będzie placówka pieczy zastępczej, a na pozostałych - mieszkania dla warszawiaków. Poza seniorkami i seniorami, w budynku zamieszkają osoby z innych grup wiekowych. Łącznie, oprócz mieszkań z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, będzie to 12 mieszkań. Mieszkania zrealizowane zostaną w standardzie TBS, czyli będą gotowe do użytkowania (wykończone podłogi i ściany, biały montaż wraz z armaturą, wyłączniki i gniazda elektryczne).

Na parterze powstanie przestrzeń użytkowa dla lokalnej społeczności - klubokawiarnia lub inne miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Koszt inwestycji wynosi 7,7 mln zł, a planowany termin zakończenia to połowa 2019 r.

Metamorfozę przechodzi również kamienica przy ul. Małej 15. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków oraz stanowi element układu urbanistycznego Małej. Są już zrobione przyłącza, wstawione drewniane okna. Rozpoczynają się prace przy elewacji. Trwa przebudowa i nadbudowa poddasza. Poddasze kamienicy zostało zaadoptowane na mieszkania. Powstanie tu 8 mieszkań jedno i dwupokojowych, w tym dwa mieszkania dwukondygnacyjne i jeden lokal usługowy na parterze budynku.

Koszt inwestycji to ponad 4 mln zł. Prace budowlane zakończą się w I kwartale 2019 r.

Projekt zakłada pełną rewitalizację budynku uzyskaną poprzez wykonanie remontu i przywrócenie budynku do użytkowej tkanki mieszkaniowej miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie