REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku

  • Autor: PAP
  • 16 lis 2017 15:00
Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku
Fot. materiały prasowe
Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku
Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku
Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku
Kanlux znów wygrywa. To najlepsza realizacja architektoniczna roku na Śląsku

Biurowiec Kanlux w Radzionkowie został uznany za najlepszą realizację architektoniczną roku w woj. śląskim. Zaprojektowany przez pracownię Medusa Group budynek, powstały po dawnej wojskowej stołówce, otrzymał wcześniej nagrodę dla najpiękniejszego biurowca w Europie.

REKLAMA

W czwartek w Katowicach rozstrzygnięto konkurs na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego i Architekturę Roku. W pierwszej kategorii nagrody przyznano projektantom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tychach-Jaroszowicach i odpowiedzialnym za przebudowę istniejącego dworca autobusowego w Piekarach Śląskich.

W konkursie na Architekturę Roku triumfowała bytomska pracownia Medusa Group - zdobyła Grand Prix za adaptację dawnej stołówki na biurowiec Kanlux. Przed przebudową na jednokondygnacyjny budynek składało się kilka segmentów o różnych wysokościach. Głównym celem architektów było ujednolicenie zabudowy poprzez wprowadzenie ażurowego ekranu - drugiej elewacji, spajającej obiekt w jedną bryłę. Ekran stanowi również ochronę przed słońcem i poprawi bezpieczeństwo. Biurowiec Kanlux został niedawno uznany za najpiękniejszy biurowiec w europejskiej edycji International Property Awards.

- To taki przypadek projektu, który może mieć przed sobą klęskę. To widmo porażki mobilizuje cały nasz zespół do tego, by go jednak zmienić w sukces (…) Wiele ograniczeń, także budżetowych, daje szanse na powstanie czegoś ciekawego, wyrazistego - powiedział Przemo Łukasik z Medusa Goup.

Na tegoroczną, 18. edycję konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną w tym roku wpłynęło 27 zgłoszeń. Jury postanowiło przyznać dwie nagrody i cztery wyróżnienia. Nagroda marszałka woj. śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymała realizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jaroszowicach. - Za nowoczesne rozwiązanie architektoniczno-przestrzenne budynku szkolnego, ujmujące prostotą architektury, dyscypliną doboru materiałów i elementów aranżacji wnętrz, pozwalających na kształtowanie poczucia estetyki użytkowników obiektu w otoczeniu współczesnej, zrównoważonej architektury - napisano w uzasadnieniu.

Z kolei w kategorii przestrzeń publiczna nagroda marszałka trafiła do projektantów i architektów odpowiedzialnych za przebudowę istniejącego dworca autobusowego w Piekarach Śląskich. Jury doceniło "odważne i wyraziste ukształtowanie formy, zadaszenie wielofunkcyjnej przestrzeni dworca autobusowego oraz prawidłowo rozwiązaną funkcję w kompaktowym układzie i właściwej skali stosowanej na potrzeby miast".

Wyróżnienia otrzymały: Gminne Centrum Społeczno-Kulturalne i Biblioteka w Sośnicowicach, PARK 12C na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, obiekt gastronomiczny "Promenada" nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach oraz Opera Śląska w Bytomiu - za projekt iluminacji budynku.

Tradycyjnie swoją nagrodę mieli okazje przyznać sami internauci. Uhonorowali tyską "Promenadę". - Musimy pamiętać, że przestrzeń nie jest dobrem odnawialnym. Tutaj nie ma miejsca na błędy. Organizacja przestrzeni musi być na bardzo dobrym poziomie - powiedział podczas uroczystości członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik. Prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP Agnieszka Kaczmarska oceniła, że poziom prac zgłoszonych do konkursu był bardzo wysoki i wybór najlepszych był wyjątkowo trudny.

Podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia i nagrody za najlepsze prace dyplomowe i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie