Katedra w Berlinie odzyskała blaskPropertyDesign.pl - 15-06-2020 13:35


Berlińska katedra znajdująca się na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów odzyskała dawny blask za sprawą prac renowacyjnych, które obejmowały również czyszczenie południowej wieży budynku.

Monumentalna, ewangelicka katedra znajduje się w samym sercu stolicy naszych zachodnich sąsiadów. Jest to jedna z najważniejszych świątyń w Niemczech. Kärcher podjął się w marcu 2020 niełatwego zadania, jakim było wyczyszczenie południowej wieży katedry, ze zgromadzonych przez dekady zabrudzeń. Oznaczało to pracę w ekstremalnie wymagających warunkach, na wysokości 40 metrów nad ziemią. Prace te były częścią zakrojonej na szeroką skalę renowacji fasady katedry. Czyszczenie wieży trwało 4 tygodnie. Katedra ta znajduje się na słynnej berlińskiej Wyspie Muzeów – wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO kompleksie architektonicznym i kulturalnym, mieszczącym jedne z ważniejszych muzeów Europy.

– Renowacja fasady katedry to ogromny projekt. Najpoważniejszy jaki będziemy prowadzić w nadchodzących latach. Wsparcie, jakiego udzieliła nam, w ramach swoich działań na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego, firma Kärcher, jest dla nas nieocenione. Efekty jakie osiągnęli eksperci firmy wprawiają w zdumienie. Świadczą o profesjonalizmie i o tym, że firma Kärcher ma bogate doświadczenie przy licznych tego typu pracach na całym świecie – powiedział Michael Kösling, dziekan katedry.

Specjaliści firmy Kärcher usuwali osady i sadzę a także pył, które odkładały przez ostatnie dziesięciolecia na piaskowcu, z którego wzniesiono katedrę. Eksperci zdecydowali się na zastosowanie unikatowej technologii piaskowania krzemianem glinu pod niskim ciśnieniem powierzchniowym (od 0,5 do 1 bara). Z odległości od 10 do 20 cm, wyposażeni w maski filtracyjne i kombinezony, skrupulatnie usuwali warstwy zanieczyszczeń.

Technika ta została z uprzednio zaaprobowana przez Urząd Zabytków, co było możliwe dzięki badaniom, w których eksperci firmy dowiedli, że jest to procedura nie tylko wyjątkowo skuteczna lecz także delikatna dla czyszczonej powierzchni. – Zastosowana technologia była bardzo skomplikowana i czasochłonna, ale z drugiej strony bardzo skuteczna i delikatna dla powierzchni, co nie byłoby możliwe przy mniej zaawansowanych technologiach czyszczenia. Teraz technologia ta będzie mogła posłużyć przywróceniu dawnego blasku innym zabytkom Berlina – wyjaśnił kierownik projektu z ramienia firmy Kärcher, Nick Heyden.