REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Katowice się zazielenią

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2018 09:22
Katowice się zazielenią
fot. PTWP

Łącznie 27 miejsc z różnymi formami zieleni odnowi do końca września br. kosztem nieco ponad miliona złotych samorząd Katowic. Rozpoczęte z końcem zimy br. prace zakończyły się już w dziewięciu lokalizacjach; ogółem obejmą 12 katowickich dzielnic.

REKLAMA

To realizacja zapowiedzianej w lutym br. przez władze miasta "Akcji dzielnica" mającej polegać na uporządkowaniu i odnowieniu 27 miejsc z zielenią. Przedsięwzięcie prowadzone przez Zakład Zieleni Miejskiej obejmuje uporządkowanie dotychczasowych roślin, nasadzenia drzew i krzewów oraz montaż elementów małej architektury - jak ławki czy kosze na śmieci.

O pierwszych zakończonych pracach miasto poinformowało w czwartkowym komunikacie.

Cytowany w nim prezydent Marcin Krupa wskazał, że Katowice są trzecim najbardziej zielonym miastem w kraju. "Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone - parki, lasy, skwery. Projekt +Akcja dzielnica+ jest odpowiedzią na oczekiwania zgłaszane przez mieszkańców, aby więcej zieleni pojawiło się także w terenach zabudowanych" - wskazał.

Jak zaznaczył, na początek, biorąc pod uwagę zebrane głosy, wytypowano 27 lokalizacji. Ze względu na nasadzenia prace rozpoczęły się wczesną wiosną; w dziewięciu miejscach zostały już zakończone. Wśród nich są warta 45 tys. zł rewitalizacja w dzielnicy Józefowiec (m.in. z montażem małej architektury), a także warte 50 tys. zł nasadzenia nowych roślin na rozdrożu ul. Lwowskiej i Oswobodzenia

Kolejnych 18 zadań jest w trakcie realizacji i będą finalizowane w najbliższych tygodniach - m.in. Plac Filaka w dzielnicy Kostuchna, gdzie nasadzone zostaną krzewy i drzewa oraz pojawią się nowe ławki i kosze.

Największa inwestycja o wartości 145 tys. zł zrealizowana zostanie w dzielnicy Janów, w rejonie ul. Grodowej oraz Nad Stawem. Wśród zaplanowanych zadań są także nasadzenia krzewów wzdłuż ulic i chodników, w sposób, który nie ograniczy widoczności, a poprawi jakość przestrzeni - m.in. wzdłuż przelotowych ulic miasta: Kościuszki czy Mikołowskiej.

Koszt dziewięciu wykonanych już zadań to 408 tys. zł, łączna wartość wszystkich 27 zbliży się do 1,1 mln zł. Ogółem nasadzonych zostanie: 193 nowe drzewa, ponad 16,8 tys. krzewów oraz ponad 2,2 tys. bylin.

Samorząd Katowic deklaruje szczególną staranność w pielęgnacji zieleni i regularnych nasadzeniach. Zastrzega przy tym, że wiele inwestycji wymaga przygotowania terenu, a tym samym dokonania wycinek; często też wymiana drzew powodowana jest względami bezpieczeństwa.

Miasto jednak - mimo braku prawnego nakazu - przyjęło politykę regularnych i możliwie obszernych nasadzeń. W 2017 r. Zakład Zieleni Miejskiej nasadził ponad 4 tys. drzew i ponad 20,5 tys. krzewów. "Te statystyki oznaczają, że na każde wycięte drzewo, nasadzono dziesięć nowych" - podkreślił w czwartek prezydent Krupa.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie