REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Katowice stawiają na projekty mieszkańców. Milion złotych na realizację 77 projektów

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2018 11:04
Katowice stawiają na projekty mieszkańców. Milion złotych na realizację 77 projektów
fot. pixabay.com

Samorząd Katowic przeznaczy 1 mln zł na realizację 77 różnego typu inicjatyw zgłoszonych przez mieszkańców. Wyłoniono je spośród 126 projektów o wartości ponad 3,6 mln zł, przedstawionych w szóstej edycji inicjatywy lokalnej, w ramach której każdy może zgłosić swój pomysł.

REKLAMA

Inicjatywa lokalna to inna, obok budżetu obywatelskiego, forma uczestnictwa mieszkańców w decydowaniu o przeznaczeniu miejskich środków. Jej tegoroczna edycja była rekordowa pod względem liczby zgłoszonych pomysłów i ich pozytywnej weryfikacji. Do realizacji wybrano te projekty, które spełniały warunki formalne i najlepiej wpisywały się w miejskie strategie i realizowane w różnych obszarach programy.

Samorządowcy wskazują, że inicjatywa lokalna pozwala mieszkańcom podjąć wspólne działanie - dzięki swojemu zaangażowaniu mogą pozyskać środki na realizację własnego pomysłu, np. modernizacji podwórka czy organizacji festynu osiedlowego integrującego mieszkańców. W ocenie prezydenta Katowic Marcina Krupy, katowiczanie są coraz bardziej zaangażowani w takie projekty i chętnie je inspirują.

"Już ponad 200 inicjatyw uzyskało wsparcie, dzięki czemu mieszkańcy wiedzą, że warto zgłaszać swoje pomysły. Dzięki inicjatywie mieszkańców wspólnie pracujemy nad ulepszeniem, upiększeniem przestrzeni Katowic, silniejszym zintegrowaniem mieszkańców czy nad wsparciem lokalnych grup sąsiedzkich i aktywistów" - skomentował prezydent w poniedziałek.

Wśród już zrealizowanych pomysłów jest np. remont podwórka w rejonie ulic Jordana, Skłodowskiej oraz Poniatowskiego o wartości 60 tys. zł, czy projekt "Katowice w Wikipedii", dzięki któremu młodzież szkoliła się w redagowaniu tekstów i fotografii (za 11 tys. zł.) - ten ubiegłoroczny projekt cieszył się ogromną popularnością i w tym roku będzie kontynuowany.

Pojawiło się także kilka pomysłów zmieniających miejską przestrzeń - np. w dzielnicy Koszutka, w rejonie budynku przy alei Korfantego 64, mają pojawić się elementy małej architektury, "zielona" ściana i mural. Inny pomysł dotyczy zakupu sprzętu dla ekopatrolu nad stawem Morawa.

Zdecydowana większość tegorocznych inicjatyw dotyczy imprez integrujących mieszkańców. Będą one organizowane niemal w każdej dzielnicy: zaplanowano cykl koncertów i warsztatów tanecznych w Śródmieściu, plenery i wystawy malarstwa w Zawodziu, Dni Brynowa i Starej Ligoty, zajęcia dla seniorów na Załężu, muzyczne wieczory w bazylice w Bogucicach, wakacyjne seanse pod chmurką dla mieszkańców Burowca i Dąbrówki Małej, odpust i jarmark na Nikiszowcu, święto mieszkańców ul. Kolistej w Giszowcu oraz obchody 200-lecia szkoły w Piotrowicach.

Inicjatywa lokalna uzupełnia działania realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. W tej formule do realizacji w 2018 r. wybrano w Katowicach blisko 140 projektów za 24,5 mln zł. Najwięcej głosów uzyskał projekt budowy sztucznego lodowiska w dzielnicy Murcki, który poparło prawie 14,5 tys. osób.

Czwarta edycja katowickiego budżetu obywatelskiego była rekordowa zarówno pod względem liczby zgłoszonych projektów (zaproponowano 315 projektów lokalnych i 35 ogólnomiejskich), jak i kwoty przeznaczonej na ich realizację. Rekordowa była też frekwencja w głosowaniu - uczestniczyło w nim prawie 33,2 tys. osób, ponad 10 proc. więcej niż przed rokiem. Wybrano 131 projektów lokalnych, realizowanych w poszczególnych dzielnicach, oraz osiem ogólnomiejskich.

Samorządowcy podkreślają, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca, pula budżetu obywatelskiego w Katowicach jest największa w Polsce wśród miast wojewódzkich. W stolicy Górnego Śląska mieszka ok. 300 tys. osób.

Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów, obok projektu budowy za 1,5 mln zł sztucznego lodowiska w dzielnicy Murcki, uzyskał projekt zakupu za 900 tys. zł średniej wielkości samochodu ratowniczego dla ochotniczej straży pożarnej w dzielnicy Szopienice. Trzecie miejsce przypadło wartemu 42 tys. zł projektowi polegającemu na budowie sieci domków dla wolnożyjących kotów w dzielnicach Katowic. W ramach budżetu obywatelskiego wsparcie otrzymają też m.in. dzienne domy pomocy społecznej oraz powstaną nowe place zabaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie