×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Katowice zamiast trawników będą mieć łąki kwietne

  • Autor: PAP
  • 24 kwi 2018 09:24
Katowice zamiast trawników będą mieć łąki kwietne
fot. pixabay.com

Łąki kwietne zamiast trawników zostaną posiane w kilku miejscach w Katowicach, wśród nich przy rynku. Przedsięwzięcie ma m.in. skłaniać mieszkańców do zainteresowania tematami, które będą poruszane podczas katowickiego szczytu klimatycznego w grudniu br.

REKLAMA

O planach miasta, które zrealizowane mają zostać przy współpracy z Fundacją Łąka, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe katowickiego magistratu.

"Mimo, że udział terenów zielonych i wód w ogólnej powierzchni Katowic przekracza 51 proc., cały czas szukamy sposobów na to, żeby wprowadzać więcej zieleni do centrum. Jednym z nich może być sianie łąk kwietnych. Liczymy się z opiniami mieszkańców przy planowaniu inwestycji na terenach zielonych, realizujemy wspólnie zielone projekty z budżetu obywatelskiego. Do łąk też chcemy najpierw przekonać mieszkańców" - zapewnił cytowany prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przedstawiciele Fundacji Łąka, która sianie łąk testowała wcześniej m.in. w Warszawie i Krakowie, akcentują, że łąki kwietne nie tylko poprawiają estetykę miasta, ale też wzbogacają miejski ekosystem.

"Trawniki są nudne. A łąki nie dość, że cieszą oko, to jeszcze oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć, dają schronienie pszczołom i innym zapylaczom. Istotnym walorem łąk w miastach jest też brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści ekologiczne" - wyjaśnił Karol Podyma z Fundacji Łąka.

We współpracy z tą organizacją w najbliższą sobotę wysiana na zostać Łąka Centralna, bezpośrednio przy katowickim rynku. Polne kwiaty mają zakwitnąć na przygotowanym przez Zakład Zieleni Miejskiej terenie o powierzchni 380 m kw. między ulicami Piotra Skargi i Franza Wincklera. Do wydarzenia - włączonego w projekt samorządu KATOobywatel, który ma wspierać budowę społeczeństwa obywatelskiego - zaproszeni zostaną katowiczanie.

"Chcemy dać mieszkańcom możliwość angażowania się w działania związane z dbaniem o miasto i robić to razem. Taki cel ma m.in. uruchomiony niedawno serwis do zgłaszania problemów - naprawmyto.pl czy akcja SprzątaMy Dzielnice, w której zachęcamy do wspólnego sprzątania i uczymy, jak ograniczać odpady" - powiedziała koordynator projektów społecznych w magistracie Wioleta Niziołek-Żądło.

Sobotniemu sianiu łąki przy rynku będą towarzyszyły warsztaty edukacyjne, a ich uczestnicy dostaną torebki z nasionami do samodzielnego wysiania w ogródkach lub na balkonach. W pierwszym roku przy rynku zasiane mają tam zostać: mak polny, chaber bławatek, kąkol polny oraz kilka innych jednorocznych chwastów. Kolejne lata mają tam zdominować gatunki wieloletnie, jak złocień właściwy, nazywany margaretką, żmijowiec zwyczajny czy dzika marchew.

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej wysieje również łąki przy ul. Uniwersyteckiej, na pasach zieleni na Skwerze Przyjaciół z Miszkolca, na wysokości "niebieskich bloków" w dzielnicy Koszutka oraz przy rondzie na osiedlu Paderewskiego. Łąkę w ramach przygotowywanej inwestycji przy ul. Chrobrego planuje też wysiać Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Kierująca wydziałem kształtowania środowiska w katowickim urzędzie miasta Barbara Lampart zaznaczyła, że jednym z celów akcji jest przekazywanie praktycznej wiedzy nt. wagi przyrody w miejskim ekosystemie. Jak przypomniała, łąka jest odporniejsza od trawników na fale upałów, lepiej niż one wyłapuje pyły tworzące smog i lepiej magazynuje wodę opadową. Jest wyższa, przez co skuteczniej obniża temperaturę powietrza. Stanowi też miejską wyspę bioróżnorodności.

Miasto wskazuje, że wysiewanie łąk, które pomagają m.in. w walce ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych, może być okazją do zainteresowania mieszkańców tym tematem m.in. w kontekście grudniowego szczytu klimatycznego. Szczyty klimatyczne ONZ, czyli tzw. COP-y (Conference of the Parties) to doroczne globalne konferencje, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej.

W Katowicach w grudniu br. odbędą się 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

Przygotowując się do organizacji tych wydarzeń Katowice przypominają, że zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, ale coraz bardziej stają się problemem lokalnym. Katowice należą do grupy 44 miast w Polsce (miasta powyżej 100 tys. mieszkańców) dla których - w ramach projektu Ministerstwa Środowiska - trwa opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu.

Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstać mają do końca 2018 r., a ich wdrożenie ma poprawić bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Wśród planowanych działań są m.in. budowa błękitno-zielonej infrastruktury, modernizacja systemu odprowadzania i wykorzystania wód opadowych, wsparcie dla służb kryzysowych, wprowadzanie systemów informowania mieszkańców o zagrożeniach i akcje edukacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie