×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Katowice zamówią zazielenienie ul. Warszawskiej

  • Autor: PAP
  • 19 maj 2022 16:05
Katowice zamówią zazielenienie ul. Warszawskiej
Katowice zamówią zazielenienie ul. Warszawskiej, fot. shutterstock

Prace zakładające zazielenienie ul. Warszawskiej, która odchodzi od katowickiego rynku zamówi w piątek samorząd Katowic – wynika z czwartkowej informacji prasowej. Będą one kosztowały 18,9 mln zł brutto; wykona je spółka Silesia Invest.

REKLAMA

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami miasta, chodzi o blisko 400-metrowy odcinek ul. Warszawskiej, wiodącej od katowickiego rynku na wschód. Zamiast parkingów ma się tam pojawić ok. 70 drzew i krzewy; zamknięta zostanie też część ulicy - od rynku do ul. Szkolnej.

Koncepcję przedsięwzięcia, które ma zostać zrealizowane jako element ogłoszonego jesienią 2018 r. programu przedwyborczego prezydenta Katowic Marcina Krupy, wybranego następnie na drugą kadencję, katowicki samorząd przedstawił we wrześniu 2020 r.

Lokalni samorządowcy wskazywali wówczas, że pomysł zazielenienia ul. Warszawskiej to powrót do jej historycznego wyglądu. W poprzednich latach mieszkańcy zgłaszali pomysły na punktowe zmiany w tym obszarze, w ramach budżetu obywatelskiego.

Ostatecznie gruntownie zrewitalizowany ma zostać odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską. Dziś dominują tam ruch samochodowy, tramwajowy i parkingi. Piesi dysponują stosunkowo wąskimi chodnikami.

Ta przestrzeń ma się zmienić: zamiast parkingów pojawi się kilkadziesiąt drzew i krzewy. Odcinek ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną ma zostać zamknięty dla ruchu. Po obu stronach torowiska ma powstać nowy deptak z ławkami, na których będzie można odpocząć w cieniu drzew.

Odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również ma stać się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów, poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 i dodatkowej zieleni.

Ponieważ priorytetem przebudowy będzie zazielenienie tego fragmentu centrum miasta, drzewa zastąpią dotychczasowe 52 miejsca parkingowe. Wyznaczonych ma zostać sześć miejsc do chwilowego zatrzymania oraz cztery stanowiska dla osób niepełnosprawnych.

Magistrat sygnalizował wykonanie prace projektowych do jesieni 2021 r. i ukończenie deptaka w 2023 r. Wartość inwestycji oszacowano początkowo 12 mln zł, z czego środki własne wyniosłyby ok. 4 mln zł, a pozostałą kwotę miał zapewnić Rządowy Fundusz Inicjatyw Lokalnych.

Jak wynika z platformy zamówień katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej, w trwającym od początku marca br. przetargu na wykonanie robót, w którym budżet określono na 13,5 mln zł, spłynęła tylko jedna oferta spółki Silesia Invest za 18,9 mln zł brutto, która została zaakceptowana.

W czwartek magistrat zapowiedział piątkową uroczystość podpisania umowy, z udziałem m.in. przedstawicieli Silesia Invest.

Miasto przypomina, że od lat stara się ograniczać ruch w centrum miasta. Kilkanaście lat temu m.in. stworzono deptaki na ul. Mariackiej, a następnie ul. Bankowej; przebudowano też rynek, po którym kiedyś też jeździły samochody. Niedawno ukończono przebudowę ul. Dworcowej, która miała stać się zielonym deptakiem miejskim.

Z kolei w ramach zazieleniania miasta Katowice w ub. roku rozpoczęły obsadzanie drzewami odcinka Alei Korfantego od rynku do Ronda im. gen. J. Ziętka (kosztem jednego z dwóch pasów każdej jezdni). W kwietniu br. magistrat ogłosił przetarg na zaprojektowanie przebudowy placu Sejmu Śląskiego przy Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie drzewa mają zastąpić 150 miejsc parkingowych.

Katowicki samorząd jednocześnie deklaruje zmiany polityki parkingowej, mając na uwadze, że przeciętnie codziennie wjeżdża do niego średnio 120 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. W październiku 2019 r. rozszerzono dotychczasową strefę obejmującą centrum i podzielono ją na dwie podstrefy: "Śródmieście" i "Ceglana - Wita Stwosza".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie