REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Kazimierz Dolny zmieni się na lepsze. Remont zabytków za prawie 14 mln zł

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2017 16:16
Kazimierz Dolny zmieni się na lepsze. Remont zabytków za prawie 14 mln zł
fot. pixabay.com

Prawie 14 mln zł pochłonie remont zabytkowych budynków - Kamienicy Celejowskiej, Domu Kuncewiczów, Spichlerza Ulanowskiego, Domu z Modliborzyc i Dworu z Gościeradowa – należących do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

REKLAMA

To będzie pierwszy poważny remont tych zabytków od czasu powstania muzeum w 1963 r. - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Lublinie dyrektorka Muzeum Nadwiślańskiego Agnieszka Zadura.

Obiekty zostały zamknięte dla zwiedzających, rozpoczęto opróżnianie ich z muzealiów, trwa procedura wyłaniania głównego wykonawcy remontu. Prace mają być zrealizowane do końca przyszłego roku.

Inwestycja pozwoli na zmodernizowanie obiektów pod nadzorem konserwatorskim. Wymienione będą wszystkie instalacje, wyremontowane dachy, drzwi i okna, zainstalowane zostaną ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Zastosowanie energooszczędnych technologii ma zmniejszyć bieżące koszty utrzymania obiektów. Projekt obejmuje także zmianę niektórych wystaw.

W Kamienicy Celejowskiej - wzniesionej w pierwszej połowie XVII wieku - przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie bogato zdobionej elewacji, która jest jej najcenniejszym elementem. Zmieniona zostanie stała wystawa, powstanie nowa makieta Kazimierza Dolnego, na której za pomocą prezentacji wizualnych pokazywana będzie historia miasteczka. Na patio kamienicy założony zostanie ogródek nawiązujący do wzorów renesansowych.

Generalny remont konserwatorski przeprowadzony zostanie w Domu Kuncewiczów. Dom ten, zwany Willą pod Wiewiórką, zbudowany został w 1936 roku, z białego kamienia i drewna. Należał do pisarki Marii Kuncewiczowej i jej męża Jerzego, prawnika, literata i polityka ruchu ludowego. W Domu Kuncewiczów odnowiony zostanie ogród według planów pozostawionych przez Marię Kuncewiczową, gdzie będą mogli odpoczywać turyści.

Pochodzący z końca XVI w. Spichlerz Ulanowski, gdzie mieści się Oddział Przyrodniczy Muzeum Nadwiślańskiego, przejdzie remont konstrukcji drewnianej oraz elewacji. Przearanżowana zostanie i wzbogacona multimediami wystawa poświęcona środowisku Wisły środkowej. Na terenie przyległym powstanie ogród edukacyjny z roślinami typowymi dla regionu.

Usadowiony w pobliżu spichlerza XIX-wieczny dom wójta z Modliborzyc będzie miał wymienione pokrycie dachowe, wyremontowaną elewację oraz pomieszczenia.

Natomiast w drewnianym XVIII-wiecznym Dworze z Gościeradowa, gdzie obecnie mieści się tzw. manufaktura muzealna służąca przybliżaniu tajników ginących zawodów, pomieszczenia na strychu będą zaadaptowane na magazyny. Odrestaurowany będzie też przylegający do dworu ogród.

Całkowity koszt wszystkich prac wyniesie prawie 14 mln zł. Muzeum Nadwiślańskie otrzymało na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 9,7 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pozostałe środki zapewni samorząd województwa lubelskiego.

Muzeum Nadwiślańskie w przyszłym roku będzie prowadziło działalność w swoim głównym budynku, gdzie mieści się Muzeum Sztuki Złotniczej i galeria wystaw czasowych. Planowane są tam wystawy związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę: ekspozycja biżuterii patriotycznej i wystawa poświęcona Jackowi Malczewskiemu.

Czynne będą oddziały: Zamek w Janowcu oraz Grodzisko Żmijowiska, gdzie jest archeologiczny skansen. Część eksponatów z Kamienicy Celejowskiej będzie można oglądać na wystawie w Puławach.

W ubiegłym roku Muzeum Nadwiślańskie odwiedziło 155 tys. turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie