×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kiedy koniec przebudowy Hali Urania? Wykonawca podał nowy termin

  • Autor: PropertyDesign.pl / olsztyn.wyborcza.pl / gazetaolsztynska.pl
  • 22 mar 2023 09:52
  • Aktualizacja: 23 mar 2023 08:58
Kiedy koniec przebudowy Hali Urania? Wykonawca podał nowy termin
Hala Urania jeszcze przed modernizacją, która zaczęła się w lipcu 2021 r., fot. shutterstock

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Trwa przebudowa hali, która pierwotnie miała być gotowa w lutym 2023 roku. Koszt remontu wzrósł, a po mediacjach władz miejskich z wykonawcą podano nowy termin zakończenia prac na 16 października br.

REKLAMA

  • Trwa rozpoczęty w lipcu 2021 r. remont Hali Urania w Olsztynie.
  • Pierwotnie hala miała być gotowa w lutym 2023 roku.
  • Wykonawca firma Mirbud określiła nowy termin zakończenia prac na październik 2023 r.
  • Władze Olsztyna, po mediacji z wykonawcą przed Prokuratorią Generalną, zgodziły się wypłacić dodatkowe pieniądze za przebudowę hali Urania w Olsztynie - podaje olsztyn.wyborcza.pl

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Decyzję o zbudowaniu hali podjął I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Olsztynie Józef Buziński. Powstała według projektu architekta Wiesława Zenona Piątkowskiego. Budowano ją na ówczesnych przedmieściach Olsztyna, a dziś znajduje się niemal w centrum miasta. Budowa hali zakończyła się w 1978 roku. Była areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Lata świetności hala ma już za sobą, stąd kilka lat temu podjęto decyzję o jej modernizacji i przebudowie.

W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. I nagrodę przyznano projektowi pracowni Urban Architect.

Hala Urania na nowo. Kiedy?

Prace nad przebudową Hali Urania rozpoczęły się w lipcu 2021 roku. Remont miał się zakończyć w lutym 2023 roku, następnie został przesunięty na lipiec br., jednak też okazał się mało realny.

Konkurs  na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy i rozbudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie rozstrzygnięto w 2016 roku, wygrała pracownia Urban Architect, fot. SARP Olsztyn
Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej przebudowy i rozbudowy Hali Widowiskowo-Sportowej Urania w Olsztynie rozstrzygnięto w 2016 roku, wygrała pracownia Urban Architect, fot. SARP Olsztyn

Wzrósł też koszt inwestycji m.in. przez inflację i wysokie ceny materiałów. Olsztyn otrzymał na przebudowę Hali Urania 200 mln zł z funduszy unijnych. Wykonawca żądał jeszcze większych pieniędzy. Doszło do mediacji między władzami miejskimi a wykonawcą przed Prokuratorią Generalną. Udało się porozumieć w kwestii finansowej.

- Zgodnie z podpisanym aneksem wartość inwestycji wzrośnie o 30 mln zł, a roboty zakończą się 16 października br. - przekazała Gazecie Olsztyńskiej, Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.

W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W hali widowiskowej będę też inne sale: treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne. Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking. Jeśli uda się dotrzymać wykonawcy jesiennego terminu, to Halę Uranię w nowej odsłonie zobaczymy w październiku br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie