Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Trwa przebudowa hali, która pierwotnie miała być gotowa w lutym 2023 roku. Koszt remontu wzrósł, a po mediacjach władz miejskich z wykonawcą podano nowy termin zakończenia prac na 16 października br.
Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Decyzję o zbudowaniu hali podjął I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Olsztynie Józef Buziński. Powstała według projektu architekta Wiesława Zenona Piątkowskiego. Budowano ją na ówczesnych przedmieściach Olsztyna, a dziś znajduje się niemal w centrum miasta. Budowa hali zakończyła się w 1978 roku. Była areną zmagań sportowych, miejscem koncertów i targów. Lata świetności hala ma już za sobą, stąd kilka lat temu podjęto decyzję o jej modernizacji i przebudowie.
W 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy Hali Urania. I nagrodę przyznano projektowi pracowni Urban Architect.
Prace nad przebudową Hali Urania rozpoczęły się w lipcu 2021 roku. Remont miał się zakończyć w lutym 2023 roku, następnie został przesunięty na lipiec br., jednak też okazał się mało realny.
Wzrósł też koszt inwestycji m.in. przez inflację i wysokie ceny materiałów. Olsztyn otrzymał na przebudowę Hali Urania 200 mln zł z funduszy unijnych. Wykonawca żądał jeszcze większych pieniędzy. Doszło do mediacji między władzami miejskimi a wykonawcą przed Prokuratorią Generalną. Udało się porozumieć w kwestii finansowej.
- Zgodnie z podpisanym aneksem wartość inwestycji wzrośnie o 30 mln zł, a roboty zakończą się 16 października br. - przekazała Gazecie Olsztyńskiej, Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie.
W głównej bryle przebudowanej Uranii zlokalizowane będzie wielofunkcyjne boisko, wykorzystywane m.in. w rozgrywkach siatkarskich, piłki ręcznej, koszykówki, tenisa ziemnego, tenisa stołowego, badmintona, futsalu, boksu. W hali widowiskowej będę też inne sale: treningowo-rozgrzewkowa z widownią na 500 osób, sala podnoszenia ciężarów, judo, siłownia oraz zaplecze sanitarno-szatniowo-rehabilitacyjne. Powstanie także lodowisko zewnętrzne i podziemny parking. Jeśli uda się dotrzymać wykonawcy jesiennego terminu, to Halę Uranię w nowej odsłonie zobaczymy w październiku br.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Właściciel, Architekt Arco